Първи е Сливен, София – последна

Българките раждат най-много от всички жени в Европейския съюз. Това показват последните изнесени от Евростат данни, които изчисляват коефициента на плодовитост сред жените в общността за 2023 г. Той показва средния брой деца, които би родила една жена във фертилния си период. У нас той обхваща жените на възраст между 15 и 49 години и за пръв път страната ни оглавява тази статистика.
Според много експерти по демография коефициентът е по-добър индикатор за репродуктивността на населението на дадена страна дори от показателя на раждаемост, който показва броя родени деца на 1000 души, но от цялото население.
1,8 деца се очаква да роди българката на възраст между 15 и 49 години, което ни дава не малка преднина пред останалите. Следват ни Франция и Унгария, а последна е Малта. Средният брой деца, които се очаква да бъдат родени от една гражданка на Европейския съюз, е 1,4 – рекордно нисък коефициент за общността.
Откакто се води подобна статистика, челната позиция е била заемана почти винаги от Ирландия. Държавата има интересна демографска история. След дълги години на дълбока криза, тя започва да увеличава населението си с такова темпо, че в следващите десетилетия не слиза от първото място по ръст в Европа. Преди точно 50 години техният коефициент на плодовитост достига 3,5. По същото време у нас – през 1973 г., той е малко над 2.
Едва преди 10 години Франция успява да измести Ирландия от първото място, а нашата страна, която през всички тези години е вървяла надолу и е заемала позиции след 20-ата, обръща тенденцията. След 2000 г. коефициентът започва да расте. Така на фона на общия рекорден спад в целия Европейски съюз през 2023 г. – последната изследвана от Евростат година, България измества Франция и застава начело на Европа.
Най-висок коефициент е отчетен в Сливен. Жените във фертилна възраст там раждат 2,6 деца. Следват Ямбол и Пазарджик, а най-малко деца раждат в София-град, Перник и Смолян – около 1,5 деца на една жена.
Според статистиката българката ражда най-рано – на ненавършени 27 години, а второто – на 29.
Оглавяваме и статистиката, за децата, родени в семейства без сключен брак между родителите през последната отчетна година. В България повече от половината бебета са именно такива.
Най-рядко деца се раждат в семейства без брак в Гърция – под 10%.
Пет от държавите членки на Европейския съюз не са предоставили данни.