9-ти декември 1968 г. се счита за рожден ден на компютърната мишка. Именно на този ден американският изобретател Дъглас Енгелбарт от Станфордския изследователски институт, демонстрира работата на първата компютърна мишка в света на конференция по изчислителни технологии в Сан Франциско. Това изобретение е било дървен куб на колела с един бутон.
Компютърната мишка дължи името си на жицата – тя напомня на изобретателя за опашката на истинска мишка. Първата мишка е сглобена от инженера Бил Инглиш, а програмите за демонстриране на възможностите са написани от Джеф Рулифсън. Вътре в устройството има два метални диска: единият се върти, когато устройството се премества напред, а вторият отговаря за движението на мишката надясно и наляво.
По-късно Xerox се заинтересува от идеята на Engelbart. Неговите изследователи променят дизайна на мишката и тя стана подобна на съвременната. В началото на 70-те Xerox за първи път представя мишката като част от персоналния компютър. Има три бутона, топка и ролки вместо дискове и е струвала 400 долара!
През 1983 г. Apple пуска собствен модел мишка с един бутон за компютъра Lisa, чиято цена е намалена до 25 долара. Мишката придоби широка популярност благодарение на използването ѝ в компютри Apple Macintosh и по-късно в Windows OS за IBM PC. В края на 90-те години Sun Microsystems представи първата лазерна мишка. Отличава се с по-висока точност на работа и по-ниска консумация на енергия.
Масовото производство на лазерни мишки започва през 2004 г. Следващата нова технология е безжичните мишки. Първоначално всеки производител разработва свой собствен метод за предаване на сигнала за тях. Впоследствие обаче Bluetooth връзката започна да се използва все по-често за комуникация, което прави възможно да се отървете от приемащото устройство, тъй като редица компютри (например лаптопи) вече са оборудвани с Bluetooth адаптер.
Едно от най-новите разработки са жироскопичните мишки. Мишка, оборудвана с жироскоп, разпознава движение не само на повърхността, но и в пространството: можете да я вземете от масата и да контролирате движението на ръката във въздуха.
И днес разработките за подобряване на тази „джаджа“ продължават. Например в Япония са разработили мишка, която може да определя нивата на стрес. Устройството е оборудвано със специални измерватели на пулса и потта на дланите, както и сензори за микроклимата на околната среда. Между другото, дизайнът на съвременните мишки също е невероятен – от традиционни форми до мишки във формата на кола или златно кюлче, женско тяло или сърце, любимо животно или плод, с кристали или графити… За всеки вкус!