9-ти декември – Международен ден за борба с корупцията

evro

По инициатива на ООН (резолюция A/RES/58/4) ежегодно на 9-ти декември се отбелязва Международният ден за борба с корупцията. На този ден през 2003 г. Конвенцията на ООН срещу корупцията е открита за подписване на политическата конференция на високо равнище в Мерида, Мексико. Той влиза в сила през декември 2005 г. Документът задължава

подписалите го държави да криминализират подкупите, кражбите на бюджетни средства и изпирането на доходи от корупция. Според една от разпоредбите на Конвенцията е необходимо средствата да бъдат върнати в страната, от която са дошли в резултат на корупция.

Конвенцията от 2003 г. е първият по рода си документ. Това е особено важно за страни, в които корупцията във всички структури вреди на националното благосъстояние. Специалният представител на генералния секретар на ООН Ханс Корел, обявявайки решението за създаване на Международен ден за борба с корупцията, призова представители на повече от 100 държави, събрани на конференцията, да подпишат Конвенцията.

Корупцията е сложно социално, икономическо и политическо явление, което в една или друга степен засяга всички страни, независимо от нивото на развитие. Тя забавя икономическото развитие на обществото и подкопава устоите на държавата. Нито една държава, нито един регион, нито едно общество не е имунизирано от корупция.

Според Международния валутен фонд корупцията струва на световната икономика около 1 трилион долара годишно или 1,25% от световния БВП. Освен това корупцията не само съпътства конфликтите, но често е и една от техните първопричини. Тя подхранва конфликти и възпрепятства мирните процеси, като подкопава върховенството на закона, изостря бедността, улеснява незаконното използване на ресурси и финансира въоръжени конфликти.

Предотвратяването на корупцията, насърчаването на прозрачността и укрепването на институциите са от решаващо значение за постигането на Целите за устойчиво развитие. Изграждането на справедлив свят и устойчива планета е възможно само ако корупцията не стои на пътя. Затова на този ден в много страни по света се провеждат демонстрации, срещи, конференции, семинари и други събития, посветени на Международния ден за борба с корупцията и всяка година посветени на определена тема.

В България

През юни 2021г. Международният републикански институт (IRI) стартира програмата си за борба с корупцията в 10 български общини, а през февруари 2023г. я разшири към допълнителни 5 общини. Община Плевен не е сред тях. В рамките на програмата IRI предоставя задълбочено разбиране за конкретните уязвимости към корупция посредством анализ по Методологията за оценка на уязвимостите към корупция (VCA).

Bulgaria Municipalities New BG

Програмата цели да изгради консенсус по отношение на тези уязвимости сред лидерите в местните институции и в неправителствения сектор чрез модел на работа с работни групи на общинско ниво. Работните групи изготвят проектопрограми за реформи с цел преодоляване на уязвимостите, които след това се представят на кметовете и общинските съвети за обсъждане, приемане и изпълнение. В този процес IRI допринася за укрепването на политическата воля за реформи, като извършва и проучвания за възприятието за корупция. http://Борба с корупцията на общинско ниво в България

Има и приета от МС през 2021 г. Национална страте за превенция и противодействие на корупцията. . Има и Закон за борба с корупцията, както и КПКОНПИ. Въпреки това Индексът на България през 2023 година е 45 пункта, с което страната се нарежда на 67 място в световната класация и на предпоследно място в Европейския съюз.

Изследването на Трансперънси интернешънъл за 2023 г. показва, че страната все още не е преодоляла значителните проблеми с върховенството на закона и с олигархичното влияние. https://transparency.bg/corruption-perception-index-2023/

Споделете:

Прочетете също

martenitsi

Над 120 са кандидатите за продажба на мартеници седмица преди крайния срок

Над 120 са вече подалите в oбщина Плевен заявления за разрешения да продават мартеници на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *