7 юли – Европейски ден на шоколада. Митове и истини за ползата от него.

ШОКО

Шоколадът – храна на боговете.

На 7 юли 1550 година от Америка в Испания е доставена първата партида шоколад. Тази дата е избрана от Европейския съюз за честване на неофициалния шоколадов празник. Ацтеките са първите хора в света, които правят шоколад. Те го наричат храна на боговете.

Казват, че само на този празник можете да ядете неограничено количество сладко и няма да получите нищо за това – нито излишни калории, нито здравословни проблеми.

Мексико се смята за родното място на шоколада. Дори древните племена на маите са смилали какаовите плодове, смесвали са ги с вино и са добавяли пикантни билки. Резултатът е напитка, наречена xocolatl. По-късно испанците нахлули в земята на индианците, които взели със себе си не само съкровища, но и рецептата за вкусна напитка. В Европа деликатесът става толкова популярен, че получава прякора “Theobroma cacao”. Което в превод означава “Храна на боговете”.

Шоколадът се е консумирал в този вид до средата на 19 век. И едва тогава учен от Холандия, Конрад ван Коутен, изобретява преса, която изстисква масло от какаови зърна и прави пълноценен шоколадов блок.

В много страни по света десертът се комбинира с най-необичайните продукти. Швейцария е известна със сирената. Затова деликатесът се яде там дори с този продукт. Японците смесват шоколад с… уасаби! Да, това е зеленият лют, лют сос. В Белгия комбинацията от шоколад с босилек и домати се смята за върхът на удоволствието. А в Чешката република е обичайно да се пие бира с черен горчив шоколад. Американците солят или ядат шоколад с бекон. В Русия деликатесът обикновено се комбинира с плодове и шампанско.

Митове за вредата от шоколада

Общоприето е, че шоколадът е вреден за здравето. Така е? Ето истината:

  • Шоколадът не унищожава зъбите ни! Факт е, че какаото съдържа вещества, които имат антисептичен ефект. Следователно сладостта не разваля зъбния емайл.
  • Добре е за сърцето! Шоколадът има много положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Деликатесът съдържа много витамин F, който понижава холестерола в организма, а също така предпазва от инфаркти и инсулти.
  • Млечният шоколад не е лош! Много хора вярват, че черният шоколад е полезен за тялото, докато млечният шоколад не е. Не е вярно. Напротив, кремообразният шоколад съдържа полезни вещества като калций, калий и магнезий. Всички те укрепват костите и имунната ни система.
Споделете:

Прочетете също

Община Плевен обнови кръговото кръстовище за “Метро” и подхода от ул. „Сторгозия“ към Стара гара

Община Плевен обнови кръговото кръстовище за “Метро” и подхода от ул. „Сторгозия“ към Стара гара

Община Плевен приключи изпълнението на текущ ремонт на кръговото кръстовище за МЕТРО в Плевен в …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *