На 7 декември се отбелязва Международният ден на гражданската авиация.
Той е обявен през 1994 г. чрез Резолюция от ICAO (International Civil Aviation Organization), за да отбележи 50-годишнината от създаването на организацията.
През 1996 г. по инициатива на ICAО и с помощта на канадското правителство, Общото събрание на ООН официално признава датата 7 декември като Международен ден на гражданската авиация. На този ден, но през 1944 г. пък е подписана Конвенцията за международната гражданска авиация. Целта на световния празник е засилване на вниманието в глобален план на значението на международната гражданска авиация в социално-икономическото развитие на държавите, и на ролята на ICAО за насърчаване на безопасността, ефективността и редовността на международния въздушен транспорт.
Гражданската авиация в България съществува от 1922 г. В днешно време се регулира от Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД). То обслужва контролни кули на летищата София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица.
В България има пет функциониращи международни летища, използвани за цели на гражданската авиация – София, Бургас, Варна, Пловдив и Горна Оряховица.
Най-голямото и най-добре оборудвано летище е летище София. Летище София предлага наземно обслужване, отговарящо на разпоредбите на Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА).
Второ по големина е летище Бургас, а трето – Варна. Летищата във Варна и Бургас са натоварени най-вече през лятото (във Варна почти 99% от пътникопотока е през четирите летни месеци). Летището в Пловдив е най-натоварено през зимата благодарение на обслужването на чартърни полети за високопланинските ски курорти.
ВВВУ „Г.Бенковски“ Долна Митрополия през м. октомври 2021г. получи сертификат за обучение на пилоти за гражданската авиация.