
5-членна комисия от общински съветници в състав Илиян Йончев /БСП/, Свилен Трифонов /МК „Демократична България – Обединение/, Владислав Монов /ГЕРБ/, Павлинка Микова /ВМРО/ и Николай Маринов /БДЦ/, предлага в чл. 18, ал. 1, т.4 от новия Правилник за организацията и дейността на ОбС – Плевен, председателят да
Но председателят Мартин Митев /ГЕРБ/ прави предложение да отпадне израза „и определя една от тях за водеща”. Припомняме, че в стария правилник също имаше водеща комисия, но това никога не се спазваше.
Защо е това нежелание за водеща комисия след като и в НС депутатите са приели, че „председателят на НС определя водеща постоянна комисия за всеки законопроект” /чл. 77, ал.1/. Та нали Общинският съвет е местния парламент и би трябвало да ползва опита на националния такъв.
Какъв е смисъла да има комисии по ресори, в които общинските съветници участват според експертизата си, след като няма да се взима под внимание експертизата им по даден проблем ?
Предлага се „актовете на съвета както сигнали и жалби от граждани и писма от институции” да се разпределят между комисиите, съобразно тяхната компетентност. А кой ще определя тяхната компетентност ? Ако е председателят – това създава прекрасна възможност не само за субективизъм, но и за политически ползи. Защото председателите на постоянните комисии не са само от ГЕРБ и водеща комисия може да се окаже тази на политическия опонент.
Отказът от водеща комисия е добра възможност да се размива отговорността за едно или друго решение по даден въпрос. Защото ако водещата комисия е предложила грешно решение – тогава трябва да поеме и вината си за него. Но понеже никой не обича да е виновен – по-добре без водеща комисия.
А най-добре е да не задълбаваме в правилници и комисии, и да оставим общинските съветници да си я карат по старому. И без това повечето от тях не държат да са експерти.