
Снимката е илюстративна.
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им за благосъстоянието и менталното здраве на българите. Отделно от Деня на здравния работник – 7 април, специалистите искат да подчертаят специфичната си професионална роля, защото статистиките са повече от плашещи.
Смущения в съня, лесна раздразнителност, страх за незначителни неща, самоизолация са също симптоми на психически проблеми. Персонализираната терапия е най-важна, защото позволява да се лекува не заболяването, а конкретният пациент. Чрез вземане на проба от вътрешната страна на бузата се прави тест, който определя кои медикаменти са подходящи за лечение в даден случай.
Депресията е най-честа причина за нетрудоспособност и нелекуваните психични отклонения влошават в най-голяма степен качеството на живот, самочувствието и усещането за щастие у българите.
Психологията е наука, която изучава умствените процеси и поведението на хората.
Психолозите биват: социални, поведенчески или когнитивни. Те се занимават с ролята на умствените функции в индивидуалното и обществено поведение, а също така проучват физиологични и биологични процеси, които лежат в основата на когнитивните функции и поведение.
Детските психолози се занимават с деца и юноши. Те помагат на децата да се справят със стресови за тях ситуации, като: развод, смърт и семейни или училищни преходи. Частичен списък на проблемите, с които се занимават детските психолози, са свързани с дефицит на вниманието, аутизъм, обсесивно-компулсивно разстройство или фобии. Детската психология се фокусира върху годините на формиране.
Клиничните психолози осигуряват дългосрочна терапия, свързана с психичното здраве. Техните програми са повече клинично насочени, отколкото програмите на психолозите, следящи развитието.
Честит празник на специалистите по психично здраве!