29 юни е Международен ден на река Дунав. Три общини в област Плевен го отбелязват ежегодно

РЕКА ДУНАВ СВЪРЗВА 19 ДЪРЖАВИ И 61 МИЛИОНА ДУШИ

ЛОГО ДУНАВ

Денят на Дунав се чества на 29 юни – датата, на която е подписана Конвенцията за опазване на река Дунав. Мисията на деня е да привлече вниманието към значението и опазването на реката и притоците ѝ. „Пази Дунав син” / Keep the Danube Blue/ е мотото тази година на 29-ти юни. Организатор на кампанията на европейско ниво е Международната комисия за опазване на река Дунав. Българските крайдунавските общини  всяка година активно се включват с различни екологични акции, форуми, художествени прояви, спортни състезания, пленери, дискусии и  изложби.

Три общини в област Плевен – Никопол, Белене и Долна Митрополия /село Байкал/, редовно отбелязват Деня на Дунав с разнообразни прояви. В тях участват като партньори крайдунавски общини от държавите граничещи с реката.

Справка на „Плевен прес” установи, че тази година МОСВ /Министерство на околната среда и водите/ в своята интернет страница не е отбелязало „Деня на Дунав 2023”. Подробности за тази мащабна европейска инициатива дава Международната комисия за опазване на река Дунав в специализирания си сайт http://www.danubeday.org/

От там научаваме, че Дунав е втората по големина река в Европа. Тя и притоците ѝ са една от най-важните речни системи в Европа. Басейнът ѝ заема 817 000 км ², реката има 120 основни притока и много повече по-малки и така формира огромен водосборен басейн.

Дунав преминава през 10 държави, събира води от още 9 и така свързва общо 19 държави и 81 милиона души от Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова, Украйна, Швейцария, Италия, Полша, Македония и Албания.

Денят на Дунав през 2023 г. ще отбележи 20-ото годишно честване на Деня на река Дунав, събирайки заедно граждани от повече от дузина страни, за да отпразнуват споделените си речни води. Дълголетието на събитието свидетелства за важния принос на реките към икономиката, околната среда и културата на региона. Докато честванията на Деня на река Дунав през 2020 г. и 2021 г. трябваше да се съобразят с ограниченията за безопасност на COVID-19 чрез провеждане на онлайн събития, от 2022 г. насам видяхме завръщане на събития на открито в няколко дунавски страни!

Тазгодишната тема е „Да запазим Дунав син“, вдъхновена от 4-тото съвместно проучване на река Дунав (JDS4), едно от най-всеобхватните усилия в света за мониторинг на повърхностните води.. Дизайнът на плаката за Деня на река Дунав за 2023 г. включва мотото „Keep the Danube Blue“ /Пази Дунав син/, този път на син фон.

На интернет страницата на Международната комисия за опазване на река Дунав са описани събитията във всички страни, където Денят на Дунав ще бъде отбелязан. За България е публикувано следното:

Честване на Деня на река Дунав в град Никопол Интерактивни образователни модели, концерти, състезания и изложби. Акции за почистване на бреговете на река Дунав и нейните притоци. Информационна кампания за Деня на река Дунав Местоположение: гр. Никопол. Дата и час: 26 юни – 2 юли.

Честване на Деня на река Дунав в село Байкал, община Долна Митрополия. Интерактивни образователни модели, концерти, състезания и изложби. Почистване на бреговете на река Дунав от отпадъци. Информационна кампания за Деня на река Дунав. Местоположение: с. Байкал Дата и час: 26 юни – 2 юли.

 Честване на Деня на река Дунав в град Белене Фестивал Денят на река Дунав с интерактивни образователни модели. Представяне на дунавските страни и традиционни български обичаи. Информационна кампания за Деня на река Дунав Местоположение: гр. Белене Дата и час: 26 юни – 2 юли.

Споделете:

Прочетете също

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

На 25.04.2025 година, състав на Плевенски окръжен съд разгледа наказателно дело №863/2024 година, образувано срещу …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *