
Международният ден на анимацията или Световният ден на анимационния филм, който се отбелязва всяка година на 28 октомври, е създаден от френския клон на Международната асоциация на анимационния филм (ASIFA) през 2002 г. в чест на 110-ата годишнина от публичното представяне на първата анимационна технология.
На този знаменателен ден – 28 октомври 1892 г. – в Париж художникът и изобретателят Емил Рейно кани зрителите на нов, невиждан досега спектакъл – „оптичният театър“ (theatre optique). Талантливият изобретател за първи път публично демонстрира своя апарат праксиноскоп, който показва движещи се картини.
В навечерието на Международния ден на анимацията професионалисти и фенове на анимационни филми от цял свят обменят програми за своите филми, организират фестивали и организират премиерни прожекции на бестселъри за благодарна публика, която чака това събитие през цялата година.
Сега подобни анимационни сесии се провеждат едновременно в 104 страни по света!
Анимацията (от френски animation – оживление) или анимация (от латински multiplicatio – умножение) е вид кино, при което филмът се създава чрез последователно заснемане кадър по кадър на изобразените фази от движението на плоскостта (графика, изобразителни) или триизмерни обекти.
Анимацията се създава с помощта на рисунки, кукли и предмети от глина, пясък, хартия и компютърни изображения. Днес техническите възможности на анимацията са удивителни – 2D анимация (традиционна и дигитална), 3D анимация, Flash анимация, Stop Motion и VFX.
Международният ден на анимацията е празник не само за професионалистите, които създават анимационни филми, но и, разбира се, за възрастни и деца. В крайна сметка всички обичат анимационни филми.