70% ОТ ЖЕНИТЕ СТРАДАТ ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ. НА ВСЕКИ 10 МИНУТИ ЕДНА ЖЕНА Е УБИТА.
Жените активистки по света празнуват 25-ти ноември като Ден за борба с насилието от 1981 г. На 17-ти декември 1999 г. Общото събрание на ООН със своя резолюция (A/RES/54/134) обявява 25-ти ноември за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. ООН кани правителства, международни организации и неправителствени организации да проведат събития на този ден, целящи да привлекат общественото внимание към този проблем.
В съобщението на генералния секретар се отбелязва: „Насилието срещу жени причинява неописуемо страдание, скръб на семействата, засяга еднакво млади и стари и обеднява общностите. Това пречи на жените да постигнат пълния си потенциал, ограничава икономическия растеж и подкопава развитието.“
Историческият фон на Деня е събитие, случило се през 1960 г. в Доминиканската република. По заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо са брутално убити три сестри Мирабал, които са били политически активисти. Ако говорим за отделни страни, в Канада всяка година на 6-ти декември се отбелязва Националният ден за възпоменание и действие срещу насилието срещу жени в памет на събитията от Монреалското клане през 1989 г., когато 14 жени са изолирани и брутално убити.
На този ден в Канада се провеждат нощни стражи, политически дебати и други събития, насочени към премахване на насилието срещу жени. Бялата панделка е символ срещу всички форми на насилие над жените, запазване на майчинството и се използва и при всякакви подобни случаи. През последните години за съществуването му постепенно се разбра във все повече страни. Но насилието срещу жени продължава да бъде глобален проблем.
До 70% от жените страдат от домашно насилие. На всеки 10 минути една жена е убита. Отделна голяма тема е домашното насилие, от което страдат значителен брой жени. Все повече правозащитни организации се занимават с този проблем, като призовават всички жертви на насилие да потърсят помощ, вместо да търпят болка и унижение. Според ООН 736 милиона жени по света са преживели физическо и/или сексуално насилие; приблизително 200 милиона жени и момичета са били подложени на женско генитално осакатяване (предимно в Африка и някои страни в Близкия изток).
В световен мащаб приблизително 750 милиона жени и момичета са били омъжени преди 18-годишна възраст; 70% от жените в конфликти, войни и хуманитарни кризи са подложени на насилие, основано на пола; Жените и момичетата съставляват 71% от всички жертви на трафик на хора, 3 от 4 от които са сексуално експлоатирани. Въпреки това в редица страни последиците от насилието срещу жени продължават поколения наред.
По време на епидемията от COVID-19 СА се увеличили случаите на насилие срещу жени и момичета, особено домашно насилие. В тази връзка тежестта върху медицинските услуги и услугите за първа помощ за жертвите на домашно насилие се увеличи изключително много. Но насилието срещу жени е нарушение на човешките права и това явление трябва да се противопостави чрез пълно обществено отхвърляне и подходяща законодателна рамка. Насилието срещу жени е пречка за напредъка към равенство, развитие и мир, както и правата на жените и момичетата.
Затова всяка година от 25-ти ноември до 10-ти декември, когато се отбелязва Денят на правата на човека, се провеждат „16 дни срещу насилието над жени”. Това е международна кампания за борба с насилието, основано на пола, със събития, посветени на определена тема всяка година. Освен това, като част от кампанията на ООН за жените, 25-то число на всеки месец е обявено за Оранжев ден. Стартирала през 2009 г., кампанията има за цел да активизира усилията на гражданското общество, правителствата и агенциите на ООН за надграждане на напредъка, постигнат от кампанията UNITE на генералния секретар за борба с насилието срещу жени.
Участниците в кампанията могат да носят оранжево облекло или аксесоари, за да покажат своята солидарност с движението към бъдеще без насилие срещу жени и момичета. През 2017 г. Европейският съюз (ЕС) и Организацията на обединените нации (ООН) стартираха нова дългосрочна глобална инициатива, Spotlight, за прекратяване на всички форми на насилие срещу жени и момичета. В съответствие с Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие, тази инициатива ще вземе изцяло предвид принципа никой да не бъде изоставен.