25 март – посрещаме Благовещение /Благовец/

„ДОЙДЕ ЛИ БЛАГОВЕИЦ, ХВАЩАМЕ СЕ ЗА ЗЕЛЕНО”

БЛАГОВЕЦ
Снимка – интернет.

В този ден християните възпоменават радостното за всички събитие: Ангел Божий донесъл на Дева Мария благата вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител. Според евангелските текстове/Лука 1: 26-28/, ето какво се казва:

Божият вестоносец архангел Гавриил се явил при пресветата Дева и казал: “Радвай се, благодатна! Благословена си ти между жените!” Смирената Дева се смутила от тия думи. Но ангелът продължил: “Не бой се, Марие, понеже ти намери благодат у Бога! И ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син, и ще Го наречеш Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще Му даде Господ Бог престола на отца Му Давид; и ще царува над дома Яковов навеки, и царството Му не ще има край.” Пресвета Дева казала на ангела: “Как ще бъде това, когато аз мъж не познавам?” Ангелът ѝ отговорил: “Дух Светий ще слезе върху тебе и силата на Всевишния ще те осени. Затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий.”

Повече може да прочетете тук http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/03.25_Blagoveshtenie.htm

24 март православната църква отбелязва като един от най-големите пролетни празници – Благовещение или Благовец. Празникът е от постоянните в църковния календар и е част от Великденския празничен цикъл.

Той е последният от мартенските празници и се счита за “половин Великден”. Според народните предания денят се свързва с идването на прелетните птици и пролетното събуждане на природата. На Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да възвестят настъпването на пролетта.

По стара традиция трябва да излезем от къщи сити и с пара в джоба, защото ако ни закука кукувицата, през цялата година да сме сити и богати.

На Благовец всяка рана зараства бързо, затова на този ден се пробиват ушите на момичетата, а животновъдите дамгосват стадата си и правят резки на ушите на животните, за да могат да ги разпознават.

В навечерието на Благовещение се почистват  дворовете и се палят обредни пролетни огньове със събраните отпадъци. Покрай тях момите запяват песни и тръгват да обикалят къщите в селото, за да известят, че кукувиците са пристигнали, а с тях и пролетта.

На Благовец се садят цветя, защото ще пораснат ароматни и красиви. Засаждат се лехите с разсад, за да станат зеленчуците сладки. Пчеларите отварят за първи път кошерите и пускат пчелите навън, за да събират мед.

Според народните поверия на Благовец се завръщат самодивите, млади девойки, които зимуват в далечни земи. Те ревниво пазят своите самодивски кътчета и наказват всеки, дръзнал да навлезе в тях.  Самодивите са пазителки на гората, водата, тревите. Затова част от обредните песни предупреждават хората да се пазят от самодивите, особено младите моми, които отиват за вода сутрин рано.

Според други народни вярвания на Благовец се събуждат змиите и гущерите, и излизат навън. За българите змията е свещено животно, тъй като пази духа на техните прадеди. Нейното убийство се счита за грях, но тя може да бъде прогонена далеч от къщи чрез различни обреди. Стопанката на къщата дрънчи с метални предмети, изричайки заклинания: „Бягайте змии и гущери, че иде Благовец”.

Има строга забрана гласяща да не се извършва никаква работа, защото “дори птичка гнездо не вие”. Ако някой види щъркел, който не лети, няма да го сполетят добри неща. За предпазване жените не бива да шият ­ „да не ги дупчат змиите“, не месят хляб, „че ще се свие змия на него“.

Въпреки че, Благовещение съвпада с Великия пост, се разрешава консумацията на риба, зехтин и вино. Задължително на обредната трапеза присъстват обредна ”шарена” пита, от която стопанката слага първото парче на прага и го нарича за домашния дух. Други ястия са лучник, салата от зелени зеленчуци, ястия от коприва. На Благовец всеки трябва да хапне коприва, лапад, киселец “за нова кръв”. ”Много често може да се чуе израза „Дойде ли Благовец, хващаме се за зелено“.

На Благовещение имен ден празнуват всички носещи имената Благовест, Благовеста, Благой, Благо, Блага, Евелина, Евангелина и техните производни.

На всички празнуващи желаем здраве и щастливи моменти! 

Споделете:

Прочетете също

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

Разпитаха свидетели по дело за смърт на работник

На 25.04.2025 година, състав на Плевенски окръжен съд разгледа наказателно дело №863/2024 година, образувано срещу …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *