СТОЛИЦА НА КНИГАТА ПРЕЗ 2024 ГОДИНА Е СТРАСБУРГ
През 1995 година ЮНЕСКО решава да обяви Световен ден на книгата и авторското право, а за дата е избрана именно 23-ти април. Този ден се е заформила още през 1923 година от книжарници в Каталуния, Испания, в чест на писателя Мигел де Сервантес, който е починал на тази дата.
Според Юлианския календар на 23 април 1564 година е роден, а 54 години по-късно умира Уилям Шекспир. А според Грегорианския календар, на тази дата, освен смъртта на Мигел де Сервантес е и на Инка Гарсиласо де ла Вега.
Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва в цял свят от различните правителства, неправителствени организации и културни институции, чиято дейност е обвързана с книгата и литературата. Денят е посветен на всички четящи и се отбелязва с цел популяризиране на четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право.
С отбелязването на Световния ден на книгата от ЮНЕСКО се стремят да насърчат колкото се може повече млади хора да открият удоволствието от книгите, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос към авторите, издателите и преводачите.
ЮНЕСКО прие Резолюция 31 C/29 през 2001 г., като създаде програмата Световна столица на книгата (WBC) и нарече Мадрид като първия град на WBC през 2001 г. Градовете, определени като Световна столица на книгата на ЮНЕСКО, се ангажират да извършват дейности с цел насърчаване на култура на четене и разпространение на ценностите на мрежата сред всички възрасти и групи от населението, както в рамките на, така и извън националните граници. Чрез програмата на WBC ЮНЕСКО признава ангажимента на града да насърчава книгите и да насърчава четенето през период от 12 месеца (между един Световен ден на книгата и авторското право, 23 април, и следващия), както и в бъдеще – https://www.unesco.org/en/world-book-capital-network.
През 2023 година София прави опит да стане Световна столица на книгата, но неуспешно. През 2024 година Страсбург е обявен за Световна столица на книгата на ЮНЕСКО. Това е и първото място във Франция, удостоено с тази чест.
Избраната тема е „Четем нашия свят“, а под това мото се очаква да бъдат проведени близо 250 събития и дейности, които започват през април. „Досега са планирани почти 250 събития и дейности, но броят им продължава да расте“, каза кметицата на Страсбург Жан Барсегян в Националната библиотека „Франсоа Митеран“. Барсегян посочи, че в инициативите ще се включат 30 издателства, 25 книжарници и 59 библиотеки и културни институции в града.
От април по улиците, в библиотеките, театрите, училищата, книжарниците и ресторантите в Страсбург, основно ще се говори за литература. До края на април в Страсбург ще бъдат отворени около сто частни и обществени места за четене.
В първата седмица, след като приеме титлата „Световна седмица на книгата“, в града ще се проведе събитие, посветено на илюстрациите, както и Фестивалът на независимите книжарници (25 април). Мултимедийните библиотеки ще отбележат началото на инициативата на 28 април с музикални четения, детски представления.
Предвидени са прояви с побратимени градове на Страсбург, както и гостуване на 17 известни имена на европейски автори на книги.
Страсбург се надява да допринесе книгата да продължи да бъде средство за задълбочени дебати и за по-добро разбиране между хората. В края на април 2025 г. градът ще предаде титлата „Световна столица на книга“ на Рио де Жанейро в Бразилия.
В Плевен не са предвидени обществени събития свързани с отбелязване значението на книгите и Световния ден на книгата.