
Международният Ден на Земята се отбелязва всяка година на 22-ри април. Целта е да привлече вниманието на хората към замърсяването на природата и да популяризира екологичния начин на живот. Организират се всякакъв тип инициативи от природозащитните организации, държавните екологични институции и хора, които ценят природата – публикации в медиите, изложби, представления, семинари, походи и други.
За първи път 22-ри април се чества като Ден на Земята през 1970 година в САЩ и Канада. 20 години празникът е изцяло американски. След това, през 1990 година, започва да се чества като международен, а от 1993 година се отбелязва и в България.
България е сред първите страни, които са се присъединили към международното отбелязване на Денят на Земята. В Международния организационен комитет за честването на празника държавата ни е представена от Благовест Сендов, който сформира Национален комитет. На призива за отбелязването на датата се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда.
На
Каква е разликата между Денят на Земята и Часът на Земята, който се отбелязва през последната събота на март /26-ти март 2023 година/?
Двете събития не са свързани, освен в екологичната си насоченост. Часът на земята е инициатива на международната неправителствена организация WWF (Световен фонд за дивата природа), която се състои в това да изгасим осветлението в дома си за 1 час от 20:30 часа до 21:30 часа в последната събота на март.
Всяка година Денят на Земята има своя тема. Тази година тя е „Инвестирайте в нашата планета”.
Повече информация за Денят на Земята 2023 може да видите тук https://www.earthday.org/