Световният ден на бежанеца се отбелязва за първи път на 20 юни 2001 г. и от тогава се празнува в редица страни по света. Това е ден на съпричастност към съдбата на хора напуснали родината си заради войни, природни бедствия или преследване от диктаторски режими.
Тази вечер като акт на съпричастие към съдбата на на бежанците сградата на НДК ще бъде осветена в синьо.
Според данни на Държавната агенция за бежанците техният брой в страната ни в края на 2021 година е бил 10 999. Те са от 48 държави в света, основно от Азия и Африка. Най-много са от Афганистан – 6 026, като това са предимно млади мъже между 18 и 34 години. Бежанците от Сирия са 3 758, следвани от тези в Ирак – 479, Мароко – 206, Пакистан – 173.
Това са официално регистрираните бежанци в страната. Броят на нелегално преминаващите през България бежанци е голям. По данни от 2013-та година 11 315 нелегални имигранти са заловени на държавните граници. Над 99% от тях са задържани на границата с Турция – 11 224 души.
Войната в Украйна принуди жители на тази държава да търсят убежище в страни от ЕС. Първоначално регистрираните украинци потърсили убежище в България са 148 451. Има обаче разлика в това колко от украинските бежанци остават в държавата, в която са получили първоначално убежище. Оказва се, че най-масово те напускат България. В момента у нас се намират 51 140 украинци, т.е. 97 311 (65.6%, или почти 2/3) от потърсилите временно убежище тук, са предпочели да отидат в други страни.
По този повод Върховният комисариат за бежанците към ООН обяви България за най-негостоприемната държава за украинските бежанци.
Проблемът с бежанците и миграционната вълна към Европа се задълбочава. По данни на Фронтекс 330 000 души са се опитали да влязат незаконно в ЕС през 2022 година.
Според Европейската комисия през 2022 г. в ЕС са подадени почти 924 000 молби за убежище, което е с 46,5% повече спрямо 2021 г. Преобладават пристигащите от Сирия, Турция и Афганистан.
Новата вълна нелегални мигранти уплаши ЕС и България отново излезе на дневен ред, пише в-к „Капитал” през февруари т.г. Пътят на страната към Шенген временно е затворен заради т.н миграционна реформа и опазването на външната граница на ЕС, каквато е България. Европейската комисия се опитва да отговори на очакванията на страните членки за навременни действия по този проблем.
Оцветяването в синьо на сгради по повод Световния ден на бежанеца и обвиненията към България за украинските бежанци, едва ли ще реши проблема с натиска на миграционната вълна към ЕС. Проблем, създаден впрочем от самия него, с призива на Ангела Меркел да дойдат в Германия и Европа всички бягащи от размирните райони на Азия и Африка.