ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА МАРИН, МАРИНА, МАРИНКА, МАРИНЧО
17 юли е третият последен ден от т.н. „горещници”. Най-често българите празнуват деня на светицата за предпазване от огън и мълнии. В Странджа (на места и Родопите) света Марина се почита като повелителка на змиите. В този край култът към светицата е силен и неслучайно тези места са осеяни с множество малки параклисчета и лековити извори, носещи нейното име. Тук света Марина е смятана за сестра на гръмовержеца свети Илия и на иконите от странджанския край светицата е изобразена с кошница, от която се подават змийски глави. Ако на този ден някой види змия я кълне с думите: “Нека света Марина да те умарини!”
Българската
По
Пръв неин гонител станал самият ѝ баща. Въпреки това, тя продължила да изповядва Божието име. Той бил ревностен поклонник на идолите и когато узнал, че дъщеря му вярва в Христа, намразил я и започнал да се отнася с нея много жестоко. 16-годишната девойка срещнала управителя на източните провинции Олимврий и смело му изповядвала вярата си, заради което била подложена на ужасни изтезания. Молитвите ѝ към Бог да я удостои да мине през водата на кръщението, навели Олимврий на мисълта да я удави. Донесли грамадна каца с вода и хвърлили в нея вързаната девойка. Тя започнала да се моли на Господа да ѝ развърже веригите, а водата да бъде желаното от нея свето кръщение и възраждане за вечен живот. Едва свършила молитвата, оковите се разкъсали и неизказана светлина огряла Марина. Мъченицата стояла във водата и пеела хвалебствена песен. След това била осъдена на смърт.
Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света литургия.
На деня на света великомъченица Марина своя празник празнува град Созопол. Светицата се счита за покровителка на водите и закрилница на този регион.
Имен ден имат всички носещи името на светицата – Марина, Марин, Маринка, Маринчо. Честит празник на имениците !