На 26-ти октомври жителите на с. Телиш отново организираха тържество при Черния паметник. Заупокойна молитва бе отслужена от Негово високопреосвещенство митрополит Игнатий в съслужение с плевенски свещеници. Нели Дакова, кмет на село Телиш, отбеляза в словото си значението на провелото се сражение край селото. Припомни, че при Телиш след жестоки боеве и много жертви се сломява волята на турската армия. “От тук започва началото на края на Плевенската епопея”, припомни Дакова. Загиват над 900 руски, румънски и финландски войници. Най-много са загиналите от Лейбгвардейски егерски полк. Костите на всички са положени в 5 общи гроба, най-известният от които е наречен “Черният паметник”. Той е направен от чугун и е подарен от Русия.
В района на село Телиш са били най-кръвопролитните сражения по време на Руско – турската война. Те са част от боевете за превземането на Плевен, където е била армията на Осман паша. С пробива при село Телиш се затваря обръча около Плевен, в резултат на което турската армия се предава.
Всяка година на 26-ти октомври жители и гости на селото се събират при Черния паметник за отдаване на почит към паметта на загиналите. В същият ден се провежда и храмовия празник на местната църква “Св. Димитрий”. Раздава се курбан за здраве.
На тържеството присъстваха митрополит Игнатий, зам. областната управителка Татяна Божинова, кметовете на Плевен и Червен бряг – Георг Спартански и инж. Данаил Вълов, депутатът Стефан Бурджев, Емилия Зорнишка – директор на Регионален военно – исторически музей, общински съветници и общественици.
Време е да тръгнем към София и Парламента с вик: НА НОЖ!