На 12 януари българските военни разузнавачи отбелязват своя професионален празник, обявен със заповед на военния министър на 11 февруари 1997г.
Датата не е избрана случайно: Княз Фердинанд създава Разузнавателна секция към Оперативното отделение на Щаба на армията с Указ № 190 от 31.12.1907 г., който влиза в сила именно на 12 януари 1908 г.
Служба „Военна информация“ е специална служба в България за водене на военно разузнаване. Тя е част от структурата на Министерството на отбраната.
Служба „Военна информация“ е най-старата българска специална служба. Началото и е положено с приемането на Закона за устройството на въоръжените сили на Българското княжество, утвърден с Указ № 185 от 15 декември 1891 г. на княз Фердинанд I, като звено към Канцеларията на Министерството на войната за обработване на разузнавателната информация, получавана от българските дипломатически представителства в чужбина. С Указ № 176 от 27 декември 1891 г. е създаден първият български орган за осигуряване на военна информация, наречен Учебно бюро. Тогава се поставя началото на изграждането и на апарата на военните аташета.
Политическите промени, настъпили през 1989 г., се отразяват върху военното разузнаване. С отмяната на ръководната роля на БКП в Конституцията на страната е прекратен политическият контрол от БКП (чрез Военния отдел на ЦК на БКП и Главното политическо управление на БНА), закрити са политическите структури в РУ-ГЩ (Политотдел и партийна организация), личният състав е деполитизиран (както и изобщо във въоръжените сили на страната). Така военното разузнаване остава единствено под политическия контрол на министъра на отбраната, като продължава професионално да е подчинено на началника на Генералния щаб на Българската армия.
Военното разузнаване в продължение на цялата си история успява да задържа и ползва голяма част от своите бавно изграждани и високо специализирани кадри, макар че при радикални политически промени в страната преживява периоди на политически натиск за съкращения и чистки – особено след 9 септември 1944 и след 10 ноември 1989 г.
През годините структурата е имала различни наименования:
- Учебно бюро (декември 1891) към Канцеларията на Министерството на войната
- Информационно бюро (юни 1903) към Оперативното отделение на Щаба на армията
- Разузнавателна секция (12 януари 1908) към Оперативното отделение на Щаба на армията
- Разузнавателно отделение с Разузнавателна секция (септември 1918) към Оперативния отдел на Щаба на армията
- Разузнавателна секция (август 1913) към Оперативното отделение на Щаба на армията
- Секция I/б (юни 1920) към Оперативното отделение на Щаба на армията
- Разузнавателно отделение (ноември 1929) към Щаба на армията
- Разузнавателен отдел (ноември 1940) към Щаба на войската
- Разузнавателен отдел (юни 1947) към Генералния щаб
- Разузнавателно управление (март 1940) към Генералния щаб
- Управление за разузнаване и сигурност (януари 1992) към Генералния щаб
- Разузнавателно управление (септември 1992) към Генералния щаб
- Главна дирекция „Военна информация“ (май 1999) към Министерството на отбраната
- Служба „Военна информация“ (1 януари 2000) към Министерството