
Световният ден на медицинските сестри 12 май се чества се официално от 1974 г., по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри.
Денят се свързва с името на Флорънс Найтингейл (1820 – 1910) – първата светска медицинска сестра. Тя създава система за подготовка на средни и младши медицински кадри във Великобритания през 1855 г. и обучава медицински сестри по време на Кримската война.
През 1910 г. Флорънс Найтингел е предложил следния текст, като клетва давана от сестрите, подобно на Хипократовата – от лекарите: „Тържествено обещавам пред Бога и в присъствието на това събрание да прекарам живота си в чистота и вярно да практикувам професията си. Ще отбягвам от всичко, което е злонамерено и гибелно и не ще взема, нито съзнателно ще раздам, някое вредно лекарство. Ще направя всичко, което зависи от мене, да поддържам и издигам състоянието на професията и ще държа в тайна всички поверени ми случки, както и всички семейни работи, дошли до моето съзнание, при практикуване на професията ми. Ще се трудя честно да помагам на лекаря в работата му и ще отдам себе си за благосъстоянието на онези, които са оставени на моята грижа.“
През 1912 г. Лигата на Международния Червен кръст и Червен полумесец учредява медал на името на Флорънс Найтингейл, който и до днес е най-почетната и висша награда за медицинските сестри по целия свят.
Плевен прес | Новини и актуална информация Плевен Новини и актуална информация от Плевен, региона, България и света.