Исус Христос и 10-те девици. Икона. Снимка – интернет.
Последната седмица от земния живота на Исус Христос е най-мъчителна, затова е наречена Страстна, от старобългарската дума „страстъ”, която означава мъка. Христос трябва да изживее мъките от човешкото падение и страдание. За да спаси християнската вяра в Бог и Възкресението. Да даде мъдрост и смирение в душите на человеците.
Във вторник на Страстната седмица християните си спомнят изобличението на Исус срещу фарисеите. Както и книжниците в Йерусалимския храм и последната му проповед преди разпятието. Христос удивлява присъстващите със своята мъдрост и предсказа второто си идване. Фарисеите се опитват да объркат Спасителя с хитри въпроси, но Божият Син лесно намери отговор на всеки от тях.
Така Исус бил попитан дали жителите на провинция Юдея, завладяна от Римската империя, трябва да плащат данъци на Цезар. „На кесаря е кесарево, на Бога е Божие“, отговорил Месията. По този начин раздели политиката и религията, и напомнил, че всеки ще трябва да отговаря пред Господа в края на земния си живот.
В този ден Господ дал на публиката няколко урока, илюстрирайки ги с притчи. Една от тях била за таланта. В древността на паричните единици са казвали таланти. Един стопанинът, заминавайки за далечни земи, дал на всеки от своите роби по няколко таланта – на всеки според силата му.
Този, който получи пет таланта, ги вложи в бизнес и удвои богатството си. Така направи и вторият, който получи два таланта. А робът, който получи само един талант, не работил и просто заровил получената сума в земята, за да я използва по-късно.
Когато господарят се върнал, той повика робите при себе си и ги попита как се разпореждат с талантите си. Тези, които успели да увеличат полученото, той похвали, а последният наказал. Взе таланта от роба и го дал на този, който имал най-много. Така се появил изразът “не погребвайте таланта в земята”. Смисълът на притчата е, че всеки, на когото е дадено богатство или способност, трябва да се опита да го развие, увеличи, използва в полза на себе си и на другите.
Друга притча на Христос разказва за десет девици. Десет шаферки чакали младоженеца – пет от тях имаха масло в светилниците си, а другите пет не се запасиха с масло. И когато дошло време да се срещнат с младоженеца, пет “глупави” девици отишли да купят масло и така не могли да се срещнат с жениха. Защото портите на сватбения пир били затворени за тях.
В тази история младоженецът символизира второто идване на самия Христос. И така праведните, които цял живот са се подготвяли за среща с Господа, ще влязат в Царството Небесно, а тези, които са пренебрегнали Божиите закони, ще останат извън прага.
Така Исус дал на учениците си няколко прощални урока и обещал един ден да слезе отново на Земята, още преди Страшния съд.
Традиции във Велики вторник
В молитва и покаяние вярващите прекарват втория ден от Страстната седмица. През целия ден в църквите се провеждат служби и се четат Евангелията. Свещениците разказват на миряните уроците на Христос и тяхното значение.
През цялата Страстна седмица се пази строг пост. Разрешава се само сурова храна без олио. Животинските продукти са забранени.
Цялата Страстна седмица се нарича още Чиста – християните се подготвят за Великден. Почистват домовете си и се освобождават от ненужните вещи. На Велики вторник може да дарите неща на нуждаещите се.
Можете да започнете да купувате храна за Великденската маса. И не забравяйте да купите нова или да изперете старата покривка.
Разрешено и забранено във Велики вторник
Разрешено е и трябва да се работи в дните на Страстната седмица. До вторник е необходимо да приключите цялата работа, свързана с шиенето и да продължите с почистването.
Не се разрешава да се забавлявате, да организирате тържества и лични празници. Православната църква не извършва бракосъчетания, сключени през Великата седмица.
Не забравяйте, че Господ ще оцени всички добри дела, които ще бъдат извършени във Велики вторник.