
Първи май е популярен с много имена в различни държави по света: Празник на труда, Ден на труда, Празник на пролетта и труда, Ден на международната солидарност на трудещите се. Първи май е празник, свързан с темата за труда, отбелязван под различни имена в много държави на 1 май или в първия понеделник от месеца.
Денят на труда е един от официалните празници в Република България. Първият опит за честване на Първи май в България е от Типографското дружество през 1890 г. Обявен е за официален празник през 1939 г. От 1945 год. комунистическата власт в България започва да чества празника ежегодно. На този ден властта организирва масови прояви като манифестации на трудещите се, празнични концерти, церемонии по награждаване на първенци в различни отрасли на икономиката.
След края на комунистическия режим в България през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви.
В съвременна Русия 1 май се чества като Празник на пролетта и труда. Подобно име се използва в Таджикистан. В Казахстан този ден се чества като Ден на единството на народа на Казахстан. В Беларус, Киргизстан и Украйна, в Китай, Пакистан и Шри Лан се чества като Ден на труда. .
В САЩ едноименният празник Labor Day се чества в първия понеделник на септември, а в Япония Labor Day се чества на 23 ноември. Денят на труда в Съединените щати е отбелязан за първи път в Ню Йорк на 5 септември 1882 г., а първият понеделник на септември е установен като дата на празнуване две години по-късно.
Дни, посветени на труда и трудещите се, съществуват в 142 държави по света, но не във всички се празнуватточно на 1 май.
За първи път 1-ви май се появява в съвременния си вид в средата на 19 век в работническото движение, което поставя като едно от основните изисквания въвеждането на осемчасов работен ден. Първите, които поискали осемчасов работен ден, били австралийските работници на 21 април 1856 г. От тогава този празник в Австралия става официален.
По примера на австралийските работници, на 1-ви май 1886 г. анархистките организации в Съединените щати и Канада организират серия от митинги и демонстрации. Когато такава демонстрация избухва в Чикаго на 4-ти май 1886 г., шестима демонстранти загинали. По време на масовите демонстрации, последвали на следващия ден, осем полицаи са убити и най-малко 50 са ранени при експлозията на неизвестна бомба, хвърлена в знак на протест срещу полицейската бруталност.
В памет на убитите анархисти Парижкият конгрес на втория Интернационал (юли 1889 г.) по предложение на американските работници, планирали своята стачка за 1 май 1890 г., обявява тази дата за Ден на солидарността на работниците по цял свят. Предлага да сее отбележи с демонстрации, изискващи 8-часов работен ден и други социални изисквания. Както в Австралия, успехът на демонстрациите довежда до това, празникът да стане желан.
Това е накратко историята на този ден. Поколения българи са свързани с този ден и неговото честване. Трудът на тези поколения все още е видим в днешна България. На това поколение българи дължим думи на благодарност в днешния ден ! Дължим уважение към онези българи, които с честен труд изкарват хляба си. И днес все още има много наши сънародници, които честно припечелват за хляба.
1-ви май е празник на всички тези българи от миналото и сега. На всички тях – Честит празник!