
Поздравяваме всички наши читатели с най-обичаното детско стихотворение „Баба Марта бързала”. Пожелаваме им здраве, късмет и вяра в доброто.
Авторът на това великолепно стихотворение заслужава признание и почит в ден като този. Затова поместваме кратка информация за Йордан Стубел – поетът на тихото съзерцание.
Баба Марта бързала,
мартенички вързала:
морави, зелени,
бели и червени.
Първом на гората —
да листят листата.
И да дойдат всичките:
щъркелите, птичките,
първият певец,
Косер хубавец.
После на градините —
да цъфтят гиргините
и латинки алени,
и божури шарени.
Ябълки да зреят,
круши да жълтеят.
А пък на дечицата
върза на ръчицата
мартеници чудни
със ресни червени.
да са ранобудни,
да растат засмени.
Автор – Йордан Стубел
Кой е Йордан Стубел ?

Това е псевдонимът на Йордан Иванов Бакалов. Българският поет е роден на 19.02.1897 г. в София. Заедно с Елисавета Багряна е един от малкото поети по това време, чието детство е преминало в столицата. Учи право в Софийския университет, но се реализира в литературата. Сътрудничи на списанията „Театър и изкуство“, „Листопад“, „Златорог“, на издания за деца и юноши.
В сп. „Златорог“ публикува значителен дял от творбите си – над седемнадесет поетични цикъла. Един от инициаторите за създаването на българския П.Е.Н. клуб. Главен уредник на Литературно-художествения отдел на Радио София (1935-43), директор на Българското радио(1945).
Арестуван през 1945, задържан шест месеца в Софийския централен затвор и осъден условно на една година затвор от Народния съд за „профашистки изказвания“.

Поезията му, в началото повлияна от символизма и от сътрудничеството му в списание „Златорог“, акцентира върху християнските ценности и българските народнопесенни традиции. Богато и талантливо творчество за деца – сборниците „Златни дни“ (1933), „Сговорна дружина планина минава“ (1934, в съавторство със Светослав Минков), „Шарена книжка“ (1929) и др.
Умира на 30.12.1952 г. в София