Ще ядем ли насекоми ?

ЩУРЦИ
Снимка – интернет.

Щурци, биволски червеи, ларви на житна плесен, скакалци, ларви на брашнен бръмбар са „новите храни”, на които ЕК даде зелена светлина за използване в хранителната и фуражна промишленост. Още 8 вида насекоми чакат разрешение от ЕК да бъдат одобрени за храна. Щурците ще се продават замразени, изсушени или на прах. Те ще могат да се използват в производството на хляб, бисквити, крекери, смеси за печене, паста, сосове, супи, заместители на месо и мляко, картофени продукти и шоколад.

Насекомите не са разрешени за консумация в ЕС до 15 май 1997 г., когато влиза в сила първият регламент относно новите храни. През юни 2021 година ЕК разрешава използването им. Според ЕК те са безопасни за човешкото здраве, защото щяло да има строг контрол.

Според Рафаел Перес, ръководител на екипа за новите храни към ЕК, „за тази новоразрешена храна важат правилата на ЕС, уреждащи етикетирането на алергени. С тях се определя списък на 14 алергена, които трябва да бъдат посочвани върху етикетите, като яйца, мляко, риба, ракообразни, а сега и насекоми. Тези правила предоставят на хората, живеещи с хранителни алергии, по-добра възможност да вземат информирани решения и да избягват продукти, съдържащи съставки, към които те са чувствителни”.

„Новите храни” щели да решат проблеми като: – нарастващите цени на животинските белтъци,

  • продоволствената несигурност,
  • натискът върху околната среда,
  • нарастването на населението и
  • засилващото се търсене на протеини от страна на средната класа. 

Д-р Иван Гечев, директор на БАБХ, каза днес, 16-ти януари по БНТ следното: „Отглеждането на насекоми е частен бизнес, който всеки може да прави. Стига да отговаря на законодателството и приемайки всички изисквания на законодателството – от хранителния бранш или фуражния сектор. Покривайки изискванията на законодателството получават разрешение от БАБХ. Ако не изпълняват законодателството в този бранш – получават всички санкции.

Ние сме част от Европа, част от ЕС и не е нещо ненормално да се развива този бизнес. В това число и в България. Има млади хора, които са решили по някакъв начин да развиват нещо интересно, така че не виждам проблем за потребителите”.

Европейската комисия е получи заявления за разрешаване и на други видове насекоми, като Alphitobius diaperinus larvae (по-малки брашнени червеи), Gryllodes sigillatus (индийски щурец), Acheta domesticus (домашен щурец), Locusta migratoria (мигриращ скакалец) и Hermetia illucens larvae (черна муха войник) съгласно регламента за новите храни. 

От всичко изложено до тук, отговорът на въпроса “Ще ядем ли насекоми ?” е утвърдителен – да, ще ядем. Неизбежно е.

Източник: ec.europa.eu, БНТ

Споделете:

Прочетете също

Sv. apostol Filip edin ot sedemte dyakoni Sv. prepodobni Teofan Izpovednik

Почитаме св. апостол Филип, един от седемте дякони и св. преподобни Теофан Изповедник

На 11-ти октомври Българската православна църква почита паметта на св. апостол и дякон Филип от 70-те, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *