
Таванът на надценките няма да увеличи още цените на храните. Това увери социалният министър Борислав Гуцанов в ефира на НОВА. По думите му в много европейски държави има такъв.
„Най-важното е да говорим за качество на живот и покупателна способност на хората. Как може в супермаркетите в Австрия да е по-евтино, отколкото в България, при положение, че стандартът на живота и значително по-висок? От една седмица говорим за таван на надценките. Не за всички стоки, а за тези от първа необходимост, както е във Франция, Гърция. Не може държавата да не се погрижи за голямо част от обществото, което трудно си позволяват основни продукти от жизнена необходимост”, поясни той.
Според него за еврото трябва да се говори тогава, когато влезем в еврозоната. „Не считам, че някой прибързва по този въпрос”, допълни той.
Междувременно от Сдружението за модерна търговия излязоха с остра позиция по темата за цените на храните. Според организацията се прави опит за „очерняне на светлия бизнес и въвличането му в политически борби”.
„За пореден път определени фактори в държавата се опитват да въвлекат търговските вериги на дребно в България в политическите си борби. Не прави чест на водещи представители на политически партии и висши държавни лица да манипулират общественото мнение с абсолютно неверни твърдения относно ръста на цените и на инфлацията, която е на най-ниското си ниво от три години насам; баснословни печалби в търговията на дребно, каквито нито независими външни одитори, нито държавните органи са установили досега; пазарното поведение на големите търговски вериги, което напълно съответства на разпоредбите на ЗЗК по отношение на забранени споразумение, решения и съгласувани практики”, пишат от СМТ.
Едва ли е случайно, че всичко това се случва в момент, в който държавата ни е на прага да покрие инфлационния критерий за еврозоната, правят се опити да бъде подготвен реалистичен държавен бюджет с минимален дефицит, което ще бъде своеобразен тест за правителството, и се подготвят избори на членове на редица регулаторни органи, смята бизнесът.
Източник: pariteni.bg