Честит 8-ми март!

8

ВЪЗХВАЛА НА ЖЕНИТЕ

Христо Фотев

Жени, вий идвахте срещу ми!

Как стъпвахте! Аз бях готов!

Готов бях за живота и думи –

узрял за вашата любов…

Срещу ми – с някакво метежно

мълчание, с камбанен звън…

Как страшно светеха – и нежно –

гърдите ви от сол и сън!

Как остро в гърлото ми – мощно –

трептеше крехкият ви смях!

Със всяка фибра – денонощно

ви любех, страдах и живях!

И бягах аз в нощта, разбила

лицата ви – но всеки дъжд

ви блъскаше със страшна сила

в живота ми на странстващ

мъж!

Обичам ви – и в нощи тъмни,

и в светли дни, обичам аз

ръцете ви, бедрата стръмни –

тревистия ви тъмен глас!

Докрай – през всичките сезони

и възрасти… Ах, как блестят

коремите ви – златни брони

срещу самата моя смърт!

И всичко – дрехи, нокти, бреме,

прически, накити и срам,

и страх, и смелост – дълго време

съм бил моряк, войник и сам!

О, страшен мъжки свят – и силен!

Казармен, униформен свят!

Метален, стъклен и мастилен…

Умирам аз без вкус и цвят

и викам яростно – спаси ме!

И вий – коя? Не помня аз!

Приемахте вий мойто име

във своя милосърден глас!

И моя страх… За да изтрая,

вий бяхте и вода, и хляб!

Мълчете – всичко ще призная –

аз бях по-груб, по-лош, по-слаб –

мъж винаги… Благодаря ви

за всяка милост и живот!

Живейте вий! Бъдете здрави!

И хубави… Вървете вий

докрай през всичките сезони

и възрасти… И да блестят

коремите ви – златни брони

срещу смъртта на този свят!

Жени, вий идвате срещу ми!

Как стъпвате! Не съм готов…

Забравям всичките си думи

и онемявам от

любов!

Честит 8 март на всички читателки на “Плевен прес”, където и да се намират!

Споделете:

Прочетете също

Община Червен бряг изпрати своите абитуриенти с тържествена церемония (СНИМКИ)

Община Червен бряг изпрати своите абитуриенти с тържествена церемония (СНИМКИ)

За трета поредна година Община Червен бряг превърна абитуриентските вечери в празник на младостта, надеждата …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *