![Честит Никулден! Sv Nikolaj](https://www.plevenpress.com/wp-content/uploads/2021/12/Sv-Nikolaj.jpg)
Никулден е един от най-важните православни празници.
На 6 декември Православната църква почита паметта на свети Николай Мирликийски. Свети Николай е избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите, на семейството и рода. Заради многото чудеса, които е направил, е наречен свети Николай Чудотворец.
Свети Николай Мирликийски Чудотворец или Свети Никола е източноримски духовник, епископ на град Мира в областта Ликия. Приживе Николай Мирликийски е известен като противник на езичеството и арианството.
Св. Никола се назовава Мирликийски (още Мир Ликийски) по името на своя роден край Ликия и града, където става епископ – Мира.
Името Чудотворец идва от множеството чудеса, с които е известен приживе. Всичките му дела имали за цел да умиротворяват, закрилят и дават изцеление. Постигал го с чудна лекота, заради което го наричали Чудотворец.
Често е наричан и св. Николай Угодник, заради своята отзивчивост да се притече на помощ, винаги, когато има случай за това.
Николай Мирликийски е роден през втората половина на III век. Семейството му било знатно и богато. Чичо му, епископ на град Патара в Ликия, приел племенника си в храма и оттук нататък той щял да му служи до края на дните си.
В жестокото за християните време при императорите Диоклециан и Галерий св. Николай бил епископ в град Мира. Много мъчения и смърт видели очите му. На Възкресение Христово в Никодимия в храма били изгорени 20 000 души. Мнозина били хвърлени в затворите. Затворен бил и епископ Николай. Спасително се оказало времето на Константин Велики, който не само прекратил гоненията, но и сам приел християнството.
За разлика от повечето свои събратя светци Николай умрял в почит и признание на преклонна възраст. Не изпитал силно мъчение на преследвачи и екзекутори, но изпитал радостта да даваш без никой да знае за това, без нищо да очакваш от това. Когато умрели родителите му, раздал своя имот и никой дори не научил какво е направил.
Св. Николай е погребан в катедралата на град Мира и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление.
През 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари, Италия, където се пазят и до днес. Това е причината да се счита за покровител на крадците. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви; такава частица се пази и почита и в храма „Св. Николай“ в София и Созопол.
![Честит Никулден! Russian church Sofia](https://www.plevenpress.com/wp-content/uploads/2021/12/Russian_church_Sofia.jpg)
Св. Николай, в България по-известен като Свети Никола, е най-популярният светец в Източноправославната църква и често се изобразява редом до Христос и Дева Мария. Храмове в негова чест са издигнати в много градове в България.
![Честит Никулден! Свети Николай Плевен](https://www.plevenpress.com/wp-content/uploads/2021/12/Свети-Николай-Плевен.jpg)
Николай или Никола е четвъртото по разпространеност мъжко име в България. Имен ден в България празнуват близо 200 000 души.
От началото на 21 век множество държави започват да емитират монети с лика на светеца – Беларус, България, Камерун, Лаос, Северна Македония, Ниуе, Острови Кук, Полша, Румъния, Русия, Тристан да Куня, Турция, Хонконг и Чад.
Св. Никола е първообраз на белобрадия старец, който раздава подаръци, известен в България като Дядо Коледа, а по света като Санта Клаус (САЩ) и Дядо Мраз (Русия).
В България Никулден се празнува на 6 декември. Никулден е един от важните православни празници. Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именик. По традиция на празничната маса се сервират рибни ястия, най-често – пълнен шаран с орехи.
Празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до името Николай – Никола, Никол, Нейчо, Николина, Николета, Нина, Кольо и др.