
Как и кой разсипа гордостта на Военно – промишления комплекс – „Бета” Червен бряг ? Страшна и дълга история на грабеж, ненаказаност и престъпления. Ето малка част от нея.
1967 год. – Построени са основните цехове: механичен, корпусен, монтажен, ковашко-пресов, бояджийски, сдатъчен и други цехове и още много помощни производствени сгради. Изградени и оборудвани са модерни лаборатории за изпитание на всички материали използвани за производството на основните изделия. Изграден е полигон за пробегови изпитания на машините – многоцелеви лек верижен бронетранспортьор и самоходна гаубица.
1971 год. – Построени са нови цехове в гр. Койнаре, с. Чомаковци и още 4 села на бившия плевенски окръг. Създаден е Институт за развойна дейност. В него работят 160 инженери, конструкптори, технолози.
1973 год. – предприятието става комбинат.под името „Девети май”. Личният състав на комбината достига 13 000 души. Работи се на три смени. Внедряват се нови технологии като лазерно рязане на метала и роботизиране на производството. В предприятието работи 4 хиляди тонна супер преса за щамповане на големи детайли, доставена от ФРГ.
1981 год. – самоходните гаубици са приети на въоръжение в БНА. Месечно се произвеждат около 200 машини. Изнасят се в страните от Варшавския договор, както и в Иран, Ирак и Либия. И досега сухопътните войски са въоръжени с бронирани машини различни модификации и самоходни гаубици произведени в завода в Червен бряг. Заводът „Девети май” се преименува в „Бета”
1989 – 2 000 год – съдбата на машиностроителен комбинат „Бета“ не е по-различна от съдбата на повечето големи индустриални предприятия в България. Започва безогледната приватизация. „Бета” е приватизирана от Мирчо Петков /Циганина/ от гр. Койнаре, ръководител на обръч от фирми на ДПС. Същият, който източи 200 млн. лв. от Държавния резерв, но не е осъден за това. Военното представителство на комбината е закрито.

2003 год. – „Бета” ЕАД остава без лиценз за търговия с оръжие след разкрита контрабанда за забранена от ЕС доставка на оръжие за Судан. Цехове, машини и съоръжения са продадени, изнесени или нарязани на скраб. В борда на директорите е Соломон Паси. Разпродадени са уникалните преси „Мюлер”, запасите от черни и цветни метали, гориво и резервни части.
2009 год. – заводът е обявен в несъстоятелност. Част от квалифицираният персонал заминава да работи в Чехия и Словакия. Останалите – попълват армията на безработните в Северозападна България. Огромният кадрови и технически потенциал е разпилян.
2018 год. – фалиралият завод „Бета” се продава на безценица като … поземлени имоти.

Съсипването на „Бета” става със съдействието на всички правителства от 89-та година до сега !
А Бойко Борисов не знаел за всичко това, според думите му от април 2017 год. при посещение в Червен бряг. Повече подробности на : https://www.plevenpress.com/%D0%BD%D0%B5-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D1%81%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%B3-%D0%BD-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2/
Болезнена тема за червенобрежани! Бастисан завод за над един милиард $. Унищожени съдби и бъдеще на хиляди хора и семейства. И няма виновни! Къде отиде всичката елитна техника и имущество? Кой брутално окраде завода? Няма отговор! Престъпниците доволно и ехидно потриват ръце и харчат окрадените пари по Париж и потайностите му, световните курорти и заведения с елитни чувствени услуги! Ех, къде се запиля тоягата на възмездието??
Ot Cherven brqg Sam. Nqmam dumi rabotex oxrana kogato se za pochna obeskostqvaneto na zavoda ot mashini do rqzane na jelqzo