
Албена Симеонова – председател на Фондация за околна среда и земеделие. Снимка: “Плевен
Три целеви животински вида, застрашени от изчезване, отново ще могат да обитават естествения си хабитат. Това стана ясно на пресконференция на 10 октомври в клуба на БТА в Плевен. Албена Симеонова – председател на Фондация за околна среда и земеделие представи дейностите и резултатите по проект “Подобряване на природозащитното състояние на местообитанията на целеви видове земноводни и влечуги в защитени зони “Персина”, “Обнова-Караман дол” и “Никополско плато”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Фондацията е бенефициент по проекта, който цели постигането на благоприятно природозащитно състояние на три целеви вида – Южен гребенест тритон, Червенокоремна бумка и Обикновена блатна костенурка на територията на Местна инициативна група Никопол-Белене. Това се случва чрез изграждане на малки влажни зони и възстановяване на естествени местообитания в три защитени зони от Натура 2000 – с. Дебово в “Никополско плато”, с. Бацова махала в „Обнова – Караман дол“ и с. Драгаш войвода в „Персина“.
Албена Симеонова каза, че първоначално местните хора са били мнителни и са възприемали нея и екипът ѝ с недоверие, но след редица срещи и разговори са получили подкрепа и дори съдействие:
“Във всички села ни питаха с водоемите, които правите не взимате ли на хората земята. Не, това са общински или държавни места, които са заблатени, не могат да се обработват и не пречат на земеделските стопани. Напротив, животинките, които живеят във възстановените водоеми се хранят с ларвите на вредните насекоми, така че са изключително полезни”.
Най-голямо разбиране и съдействие обаче доброволците са получили от децата от три училища, с които са направили походи, заяви Симеонова:
“Помогнаха ни да подредим камъчета върху, които земноводните да се препичат на слънце. Направихме конкурси за най-добра рисунка, снимка и есе. Впечатлена съм от желанието на децата да участват във всичките събития. След това на фестивали, децата от детските градини училищата и читалищата, нарисуваха трите целеви вида от шаблони върху асфалта. Паканихме танцьори от читалищата”.
Албена Симеонова акцентира, че отношението на децата към опазването на околната среда и планетата, трябва да започва от детските градини и училищната скамейка. Тя подчерта, че е изключетелно важен личният пример на родителите:
”Това много трудно би станало с родителя, който си изхвърля цигарата на улицата. Или боклука от колата.”.
Вече има обособени пет водоема – по два в землищата на Драгаш войвода и Дебово и един в Бацова махала, допълни Албена Симеонова.