Хората трябва да имат „раница за бедствия”, съветва гл. комисар Александър Джартов

„Системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението в случаи на опасни събития BG-Alert предстои да бъде тествана през април”. Това каза в ефира на НОВА директорът на ГД ПБЗН гл. комисар Александър Джартов.
„Към настоящия момент няма непосредствен риск за България. Всеки ден получаваме информация от ЕК за всички бедствия, което се случват по света. През последните два дни няма обезпокояваща информация за трусовете в Санторини”, коментира Джартов.
По думите му земетресенията са непредсказуеми и ние винаги трябва да сме готови. „Случват се почти всеки ден земетресения в Гърция и Румъния, но те почти не се усещат у нас”, категоричен беше той.
По думите му преди години успели да направят профил на рискове като пандемии, пожари, наводнения и земетресения. Били оценени 14 риска и изработени 27 плана за действие.
„За пандемия актуализираме плановете на база на данни. Те се обработват за всички случаи и се визуализират. Ние сме в земетръсен район, който не е с най-голям риск, но не бива да бъде подценяван. България през годините е ставала жертва на тежки земетресения”, посочи той.
По думите му е изключително важно хората да са подготвени. Той подчерта, че е важно хората да имат така наречената „раница за бедствия”, в която да има вода, леки дрехи, завивки, да има портативно радио за батерии, външна батерия и неща за първа необходимост.” Концепцията е гражданите поне три дни да могат да издържат без да бъдат подпомогнати от държавните органи”, заяви Джартов.
Източник: nova.bg