С 13% повече болни са хоспитализирани в клиниката по нефрология на УМБАЛ – Плевен

482844107 8813573362079922 1429011968170570615 n 1 png

Началникът на Клиниката по нефрология в УМБАЛ – Плевен проф. Бисер Борисов и неговият екип. Снимка: “Плевен

прес”

“За първите 2 месеца на 2025 г. имаме общо нарастване на броя на хоспитализираните болни с 13 % и на броя на лекуваните с хемодиализа с 8 % спрямо същия период на миналата година”. Това заяви днес – Световният бъбречен ден, на пресконференция в Клиниката по нефрология “Д-р Ангел Монов” в УМБАЛ “Д-р Георги Странски” – Плевен началникът на клиниката проф. Бисер Борисов. Той допълни, че голям принос за това имат лекарският екип в клиниката, състоящ се от шест лекаря специалисти по нефрология и четири специализанти.

Световният бъбречен ден тази година се отбелязва както обичайно във втория четвъртък на месец март и протича под мотото: „Здрави ли са вашите бъбреци?” – ранна диагностика и протекция на бъбречното здраве.

“В Клиниката по нефрология на УМБАЛ „д-р Георги Странски” се извършват всички диагностични и лечебни процедури, свързани с бъбречного здраве”, допълни проф. Борисов. “През 2024 г. в Отделението по нефрология са лекувани 870 пациента с различни бъбречни заболявания, като ¾ от тях се дължат на увреждания на артериална хипертония и/или захарен диабет.”

Проф. Бисер Борисов уточни, че в Отделението по диализа през 2024 г. са проведени над 9500 хемодиализни процедури:

“3 % от тях са при болни с ОБН, а останалите – ХБН. Временно диализирани болни от други центрове са били 90 пациента, които са провели 270 диализни сесии. Тези пациенти са от всички областни центрове на Северна България. Нововключените болни през 2024 г. са 46 пациента, като част от тях са продължили диализното си лечение по местоживеене.

Клиниката по нефрология извършва експертна оценка на бъбречното здраве, лечение със съвременни методи на хроничните бъбречни заболявания, осигуряване на съдов достъп за хемодиализно лечение – нативна артерио – венозна анастомоза и имплантиране на централни венозни катетри, поставяне на катетри за перитонеална диализа, обучение и последваща консултативна дейност при болни, лекувани с този метод на диализното лечение.”

Значимостта на хроничните бъбречни заболявания се определя от факта, че те засягат около 10 % от населението на Земята, като този дял се очаква да продължи да нараства в следващите десетилетия.

Основните причини за това нарастване са:

  1. Застаряване на населението
  2. Увеличване честотата на захарния диабет
  3. Увеличаване честотата на артериалната хипертония
  4. Пандемията, наречена „затлъстяване”

Ранната диагностика на бъбречните заболявания е особено важна за пациентите с висок риск и наличие на заболявания и състояния, изброени по – горе.

Доказано е, че промени в начина на живот, храненето, използването на различни медикаменти с ренопротективен ефект намалява случаите на терминална бъбречна недостатъчност и способстват за достигането на добра продължителност на живота на тези рискови групи.

483558776 8813573608746564 1460014882186923147 n 2 png

Снимки: “Плевен прес”

Споделете:

Прочетете също

Община, полиция и пожарна със съвместна проверка в нощни заведения в Плевен

Община, полиция и пожарна със съвместна проверка в нощни заведения в Плевен

Община Плевен, съвместно със службите на Пожарната и Областната дирекция на МВР, проведоха внезапна проверка …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *