С Тържествено честване и празничен концерт на Плевенска филхармония и солисти – световноизвестния цигулар Веско Ешкенази и бравурната акордеонистка Вероника Тодорова – Медицински университет – Плевен отпразнува юбилея си в Драматично-куклен Театър „Иван Радоев“ на 31 октомври 2024 г.
На празничното събитие присъстваха важни за плевенската Алма матер официални гости, президенти на Р България, посланици и почетни консули, министри и народни представители, ректори на 21 висши училища от страната и чужбина, представители на Българската академия на науките и на Селскостопанска Академия, кметове на общини в Северна България, директори на здравни заведения и институции, директори на начални, основни и средни училища, чуждестранни партньори и възпитаници. Сред тях бяха трима носители на почетното звание „Доктор Хонорис Кауза“ на Университета – водещи учени с международен престиж: проф. д-р Константин Койчев, един от основателите на Висшето училище, почетен гражданин на град Плевен; д-р Киничиро Хасуми, основател на Международна Фондация „Хасуми“, Токио, Япония и проф. д-р Цветомир Луканов, възпитаник на МУ-Плевен и началник на Клиниката по детска кардиохирургия, Хайделберг, Германия.
Тържествено слово по случай 50-та годишнина на Висшето училище изнесе ректора проф. д-р Добромир Димитров, който очерта ключовата роля на Медицинския университет за развитието на града и региона като водещ образователен и научноизследователски център, който привлича все повече български и чуждестранни студенти. Днес Университетът се радва на национално и муждународно признание, защото успехите му са резултат от дългогодишния труд на поколения видни ръководители, преподаватели и лечители. Следвайки заветите на своите учители и съчетавайки традициите и иновациите, академичната общност не спира да се развива.
Академично слово по повод 50-годишния юбилей на плевенската Алма Матер изнесе специалният гост на тържеството – проф. д-р Константин Койчев, Доктор Хонорис Кауза на МУ-Плевен. Той е основоположник на Медицинския факултет в Плевен през 1974 г. и основател на катедра „Анатомия, цитология и хистология“. Професор Койчев е първият хабилитиран преподавател, който през 1973 г. организира приема на Първия випуск студенти в Медицинския факултет. Поздравителни слова и плакети за Юбилея поднесоха: Димитър Здравков, съветник по образованието на Президента на Р България; д-р Галя Кондева, Министър на здравеопазването; проф. д-р Николай Витанов, Зам.-министър на образованието и науката; акад. Дамян Дамянов, Заместник-председател на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН; Росен Плевнелиев – Президент на Република България в периода 2012 г. – 2017 г. и Георги Първанов – Президент на Република България в периода 2002 г. – 2012 г.
проф. д-р Константин Койчев.
В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност проведе най-значимия научен форум за юбилейната 2024 година – Международна научна конференция „50 години медицинско образование и наука в Плевен“. Тя включи Пленарна сесия „Доктор Хонорис Кауза“ на 1 ноември – Деня на народните будители и Научни сесии: „20 години Факултет по обществено здраве“, XXII национална научна сесия за студенти и преподаватели на Mедицински колеж, VIII национална студентска сесия по здравни грижи, както и Годишна научна конференция за представяне на резултатите по изпълнението на Стратегическата научноизследователска и иновационна програма за развитие по проект „Изследователско висше училище: Медицински университет – Плевен“.
В периода 31 октомври – 3 ноември 2024 г. Медицински университет – Плевен посрещна над 500 гости и участници от България и чужбина. Утвърдени учени от академичните среди и клиничната практика, както и млади изследователи, които изнесоха над 360 доклада в областта на биомедицинските, терапевтичните и хирургичните науки, в фармацията, общественото здраве, здравните грижи и медицинското обучение.
Пресцентър на Медицински университет-Плевен.