
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова свика извънредни Председателски съвет и заседание на Народното събрание във вторник. Извънредното заседание на депутатите започна точно в 14.00 ч. На парламентарното заседание изслушват ръководството на ЦИК и на „Информационно обслужване”, съобщиха от парламента.
Депутатите гласуваха почти единодушно изслушването да бъде излъчвано по БНТ и БНР. Предложението бе направено от трима народни представители.
Искането за изслушване на ръководството на ЦИК и “Информационно обслужване” е внесено от народните представители Драгомир Стойнев (“БСП-Обединена левица”), Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и Павела Митова (“Има такъв народ”).
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова фактите във връзка със създалата се ситуация:
– С определение от 26 февруари на КС с приложени към него 2204 броя протоколи на ЦИК беше възложено да установи на национално ниво общия брой на намерените в избирателните кутии хартиени бюлетини и бюлетините от машинно гласуване, броя на недействителни бюлетини, броя на недействителните бюлетини, броя на действителните бюлетини и броя на действителните бюлетини „не подкрепям никого“, разпределението на гласовете за отделните кандидати, 4 на сто от гласовете, партиите и коалициите, които биха получили не по-малко от 4% от действителните гласове в страната, разпределението на мандатите в 51-ото НС, както и да посочи с оглед на резултатите дали биха настъпили промени в персоналния състав на 51-ото НС, и ако да – за кои народни представители. В определението за това не е посочен конкретен срок.
– На 27 февруари ЦИК изпрати копие от определението на съда на „Информационно обслужване“ и оказа дружеството да уведоми комисията относно тяхната готовност за техническото обезпечаване, екипите, с които ще работят, времето, което е необходимо за изпълнение на възложените дейности.
– На 4 март ИО уведоми ЦИК как ще изпълни дейностите.
– Беше проведена работна среща между ЦИК, ИО и КС.
– С писмо то 4 март ЦИК възложи на ИО да извърши въвеждане на данните от протоколите, предоставени от КС на хартиен носител. Да извърши повторно въвеждане на тези данни с различен екип и да извърши проверка относно пълното съответствие на въведените данни, да извърши изчисление и разпределяне на мандатите при избора на народни представители и да предостави на ЦИК следната информация:
– Общият брой на намерените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, броят на намерените недействителни гласове, броят на действителните гласове от подадените кандидатски листи, броят на действителните гласове „не подкрепям никого“, разпределението на действителните гласове, 4% от действителните гласова, получени от гласуването в и извън страната, партиите и коалициите, които биха получили не по-малко от 4% от действителните гласове, разпределението на мандатите в 51-ото НС, както и да посочи биха ли настъпили промени в персоналния състав на парламента.
– На 6 март в ЦИК е получено писмо от ИО, с което уведомяват, че са установени възможни технически грешки при изготвяне на предоставените материали.
Директорът на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов увери, че заяви, че общо гласовете, които са изчезнали, са 780 за всички политически партии. За партиите, които са в НС плюс партия Величие, общият брой е 739 изчезнали гласове:
“Величие” – 32 гласа;
“Има такъв народ” – 35 гласа;
ДПС – „Ново начало“ – 242 гласа;
“Възраждане” – 103;
“АПС” – 13 гласа;
“Меч” – 33 гласа;
“ГЕРБ” – 134;
ПП–ДБ – 92;
БСП – 55.
Изчезналите гласове за “Величие” са достатъчни на партията да влезе в парламента, тъй като досега не ѝ достигаха 21 гласа, но промяната в избирателната активност може да доведе до други резултати.
От „Информационно обслужване” тази сутрин съобщиха, че не са предоставяли на Софийската градска прокуратура протоколите, изпратени от Конституционния съд, нито техни копия. Компанията върнала на ЦИК всички изходни документи, получени от комисията, които са били предоставени от Конституционния съд. В позицията се твърди още, че от „Информационно обслужване” не разполагат с копия или оригинали на тези протоколи.