
Повече от 25 години отношенията между ЕС и организацията МЕРКОСУР от Южна Америка са в застой. Едва днес, 17 януари, в Парагвай, една от страните на организацията, се сключва очакваното споразумение. За сключване на сделката от страна на ЕС в Парагвай са Марош Шефчович, еврокомисар по търговията и Урсула фон дер Лайен, председател на Еврокомисията.
За важността на събитието говорят следните факти: двата съюза са представени от 700 милиона жители и съставляват 30% от световната търговия с храни.
От една страна, това се приема като търговски “пробив”, а от друга – като “заплаха” за аграрния сектор в ЕС, респективно у нас.
Български фермери изразиха остра реакция срещу подобна сделка, която реално ще доведе до неравни и неприемливи условия за аграрния бизнес.
Това ще се изразява в следните направления:
– различия в законите на двете организации.
– различни регулации по отношение на дейностите в растителната защита.
– несъразмерни грижи за опазване на околната среда и относно климата.
– различни грижи и изисквания при отглеждането на животни.
– различни трудови и социални условия за заетите в бранша.
– различна себестойност при производството на земеделски стоки.
– различни земеделски политики в двата съюза.
– различен риск за стопанските производители и за икономическата устойчивост в земеделието.
Особено силно тези условия се изразяват в страни от ЕС като България, където допълнително действат и следните фактори:
-застаряващо население и на заетите в бранша.
– остра липса на млади фермери.
– застрашен продоволствен суверенитет.
Очакванията на нашите фермери са за: евтин внос и ниско качество на продуктите, неустойчивост и рискове в сектор земеделие, негативно отражение на липсата на система от мелиорации, като това е особено важно за зеленчукопроизводството и зърнопроизводството
При тези негативни условия е необходимо и наложително да се прилагат следните мерки:
– Стриктно спазване на стандартите на ЕС за внос на земеделски и животински стоки и продукти, прилагане на система от защитни механизми, въвеждане на квоти за сектори с висока чувствителност, изготвяне на национална оценка за тази сделка и отражението и за хранителния суверенитет, като се отчита интереса и защитата на българските потребители.
Следва да се отчете, че фермерите от страните на МЕРКОСУР (Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай) не са обвързани с регулации като тези в ЕС и това им позволява да произвеждат по-евтини продукти, което ще предизвика ценови натиск и конкурентно предимство на европейските пазари и различен икономически ефект в отделните страни на ЕС.
Във връзка с тези предпоставки европейските фермери подготвят мощен фермерски протест на 20 януари в Страсбург против сключването на това споразумение.
Плевен прес | Новини и актуална информация Плевен Новини и актуална информация от Плевен, региона, България и света.
Историческо събитие! За да влезе в сила трябва да бъде гласувано и в Европарламента, което е само формалност, тъй като това бе гласувано по-рано.
Не ни трябва никакъв Меркосур, а да натегаме на работа и да изринем крадците от политиката! Затворите в Румъния са пълни с министри и депутати, а тук нито един не е пострадал от закона! Пълна аномалия!