За Европейската нощ на музеите Регионалния исторически музей Плевен ще представи две уникални изложби
За Европейската нощ на музеите РИМ Плевен подготвя богата програма. Празникът на Плевен съвпада с празника на музейното дело и Регионалният исторически музей заедно с други институции в града организира тържества и по двата повода.
Д-р Володя Попов – директор на РИМ Плевен разказа на нарочна пресконференция:
“Правим го в момент на спад на дейността поради пандемията. Тазгодишната нощ на музеите на 14 май ще започне в 19.30ч. с откриването на две изложби, които имат национален характер.
Изложбите са с материали от цялата страна и се отнасят за национални теми, в които ние сме намерили присъствието на хора родени или живели в Плевен.
Първата изложба е свързана с живота на католиците в нашия регион. Ние като народ имаме благородството да проявяваме търпимост и разбиране към всички останали религии. Изложбата е съпроводена с каталог. По нейната организация работи екип на РИМ, заедно с представители на католическата общност от цяла Северна България. Куратор на изложбата е Анелия Първанова.
Втората изложба, също съпроводена с каталог, е свързана с Ботевата чета. В нейния състав има двама плевенчани. В отбелязване на събитието ние поставяме акцент върху тяхното присъствие. В изложбата са събрани материали от музеи от почти цялата страна, където имаме автентични експонати принадлежали на Ботеви четници. Такъв тип изложба до сега не е организирана. Подготовката на такъв тип изложба, която обхваща фондовете на цялата страна, е изключително трудна работа. Такъв тип обобщен материал излиза много рядко. Куратор на тази изложба е Анелия Станева. В подготовката на експозициите и каталозите съществен принос има и д-р Димитър Петров.”
Изложбата „Историческия път на българите католици част от никополската епархия“ е един културен проект на РИМ, финансиран от Община Плевен и реализиран със съдействието на РИМ Русе.
Анелия Първанова, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“в РИМ Плевен сподели:
“За реализирането на проекта работихме в екип с д-р Димитър Петров. За изложбата, която ще бъде открита на 14 май са събрани над 150 материала – вещи, снимки и документи от фондовете на РИМ Плевен и РИМ Русе и всички материали събрани на теренните ни проучвания. Хронологическият период на проекта е 17 – 20 век. Ние обиколихме 14 населени места, в които живеят българи католици или павликяни – селата Петокладенци, Ореш, Трънчовица, Малчика и гр.Белене. Това са стари католически, павликянски, населени места. След Освобождението има новообразувани селища от завърнали се католици. Те са представени от Бърдарски геран, Гостиля, Драгомирово и Асеново. Концепцията на проекта е да изградим представа за историческото развитие на българите католици в Северна България. Религията е основата и опората за развитието на тези селища. Църквата повлиява развитието на културата и училищното дело в тези селища. Ключови имена са Филип Станиславов, Блаженият Евгени Босилков, Рихард Хофман, Ириней Мартинчев. Това са имена на хора разпространявали католическата вяра и направили много за развитието на тези населени места – изграждане на църкви, училища, подпомагане на обществения живот. Имаме интересни находки. По време на теренната работа попаднахме на стари книги от 1815г. от с.Малчика – книги за кръщаванията и покойниците. Имаме и одежди на енорийски свещеници за различни ритуали. Направихме обиколки по селищата, енорийските свещеници по места много ни помогнаха.“
Д-р Димитър Петров допълни: „Това е първото музейно изследване и първата такава изложба свързана с католиците в Северна България. Водещото в изложбата са предмети и вещи свързани с религиозния живот но сме се постарали да покажем и бита на българите католици в Северна България. Представени са традиционни костюми от с.Малчика и с.Асеново. Тази изложба е шанс жителите и гостите на Плевен да се докоснат до живота на българите католици от Северна България. Интересен експонат са литургичните одежди на Блажения Евгени Босилков. Ще бъде изложена неговата докторска дисертация и Папската була за провъзгласяването му за Никополски епископ. Друг интересен експонат е сребърен комплект прибори за първо причастие. Били са собственост на царица Йоана. Те бяха предоставени от енорийския свещеник в Белене, отец Паоло Кортези. В изложбата има и 30 фототабла със снимки илюстриращи живота в селищата населявани от българи католици. Това са снимки издирени на терен от читалища, частни лица и предоставени от РИМ Русе и РИМ Плевен.“
За изложбата „С духа на ботевци“ разказа куратора на изложбата Нели Станева – ръководител на отдел „История на България 15-19в.“:
„Тази година нашият отдел реши да се включи в Европейската нощ на музеите с изложба посветена на 145 годишнината на героичните сражения на Ботевата чета. С тази изложба отбелязваме и 185 годишнина от рождението на хаджи Бенчо Николов и 170 години от рождението на Прокопи Дянков – и двамата са Ботеви четници, чиито живот е свързан с гр.Плевен. Идеята се породи от липсата на достатъчно документален и веществен материал за отбелязване на годишнините на тези двама четници. След проучване в над 50 музея в страната установихме, че се съхраняват малко материали за Ботеви четници. Успяхме да съберем 150 оригинални музейни експоната за 26 Ботеви четници. Това се случва за първи път – за толкова много от тях да бъдат събрани материали и експонирани в изложба. Събраните материали са от 15 музея в Северна България. Включена е и фотодокументална изложба за живота и делото на Христо Ботев, предоставена от Национален музей „Христо Ботев“ в Калофер. Изложбата съдържа фотокопия на писма на Ботев. Акцент на изложбата е една от сабите на Христо Ботев – дълги години пазена в Черепишкия манастир, предоставена по-късно на Врачанския музей. Сабята е ценен оръжеен експонат. Тук е и камата на Прокопи Дянков, както и копие на камата на знаменосеца на Ботевата чета. Документално изложбата е обогатена с архива на Никола Обретенов, който се съхранява в Русенския музей. Изключително интересен документ е възванието за обявяването на Априлското въстание изпратено от Панагюрище с дата 22 април 1876г. Подписано е от Георги Бенковски. Това е едно от кървавите писма, които изпраща Бенковски по всички революционни окръзи. Единственото запазено до днес. Включени са и копия на знамето на Ботевата чета и на четническа униформа. В изложбата намира място и макет на кораба Радецки, както и литографии представящи превземането на кораба и стъпването на четниците на българска земя. За откриването на изложбата ще дойде Боян Ботьов председател на Фондация „Христо Ботев“ наследник на генерал Кирил Ботев – брат на Христо Ботев.”
РИМ Плевен предоставя на гражданите на Плевен едно вълнуващо приключение – среща с автентични документи и предмети от миналото и концерт в Европейската нощ на музеите.
Програма
НОЩ В МУЗЕЯ
14 МАЙ 2021 г. НАЧАЛО – 19:00 ч
Посетителите на музея ще имат възможност да разгледат изложбите:
„Историческият път на българите католици, част от Никополската епархия“
- II етаж, I-ва изложбена зала
- Откриване – 19:30 часа
Изложбата е по културен проект на Регионален исторически музей – Плевен „Историческият път на българите католици, част от Никополската епархия“, финансиран от Община Плевен
Изложбата е придружена с каталог.
„С духа на ботевци“
- II етаж, II – ра изложбена зала
Откриване – 20:00 часа
Изложбата се посвещава на 145 години от Априлското въстание, 185 години от рождението на Хаджи Бенчо Николов (1836-1876) и 170 години от рождението на Прокопи Попалексиев Дянков (1851-1927).
Изложбата е придружена с каталог.
От 20:30 часа в парка на музея ще се проведе Музикален спектакъл от II части „Духовни песни“
Изпълнение на Общински хор „Гена Димитрова“, с диригент Анелия Дечева
I част – Източноправославни духовни песни
II част – Западноевропейски духовни песни
Режисьор и водещ: Димо Дешев
Осветление и озвучение: Ruli OOD
Събитието е с продължителност от 19:00 часа до 00:00 часа.
Вход свободен