Такава резолюция са приели в Европейския парламент на 12-ти март т.г., за която са гласували и български евродепутати. Съобщението е на пресслужбата на ЕП в България, получено на редакционната ни поща. В резолюцията се казва, че
- ЕС трябва да приеме допълнителни санкции срещу Русия.
- Русия трябва да възстанови териториалния интегритет на Украйна.
- Глобалните предизвикателства трябва да бъдат решавани посредством селективно сътрудничество между ЕС и Русия.
Ето и мненията на трима български евродепутати по този въпрос:
Светослав Малинов /ДСБ/: „Винаги съм бил част от голямото мнозинство в Европейския парламент, което подкрепя санкциите срещу Русия и следи за стриктното им спазване. Днешното гласуване затвърди още веднъж това мнозинство и неговата ясна позиция, че държи на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Отношенията ни с Русия могат да се основават единствено на международното право, демокрацията, правата и свободите на човека, мирното разрешаване на конфликти. Не виждам желание у Русия да възстанови нарушеното доверие.“

Андрей Ковачев /ГЕРБ/: “Трудните отношения между ЕС и Руската Федерация не са такива поради желанието на ЕС да изолира Русия, а поради политиката на Москва по отношение на съседните й страни. Русия продължава незаконното анексиране на Крим, да окупира части от Грузия, както и да не изпълнява Минските споразумения. Сериозно притеснени сме от опитите за руска намеса в политическия живот на страните членки на ЕС, както и опити за намеса във вътрешнополитическия живот на страните от Западните Балкани чрез дезинформационни кампании. Киберсигурността продължава да е огромно предизвикателство за ЕС особено с оглед на предстоящите европейски избори. Искаме взаимоизгодни, партньорски отношения с Руската федерация, но за това са нужни две страни“.

Момчил Неков /БСП/: „Русия е страна с над 2300 км обща граница с Европейския съюз и страната, граничеща с най-много държави от ЕС. Тоталното заклеймяване на отношенията с такъв стратегически партньор е самоубийствен удар за дипломацията на ЕС. Не е ли по-важно да погледнем собствените си свобода на медиите, разследваща журналистика и скандали? Обвиненията и нападките не са начин за решаване на политически въпроси, още повече, когато те са международни“.
