На 23 юли в Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ беше открита документална изложба посветена на големия български график, карикатурист и илюстратор Илия Бешков.
Вили Донова – библиограф и краевед представи изложбата, която е плод на усърдието на два от отделите на Регионалната библиотека. В нея са намерили място книги за твореца, албуми с негови графики и постери с мисли от публицистични творби на Бешков. В изложбата са поместени и мисли на значими българи за Илия Бешков – Тодор Цонев, Мария Овчарова, Светлин Русев, Богомил Райнов, както и словото произнесено от Петър Увалиев по BBC в деня на кончината на художника. Особен интерес представляват последните книги постъпили във фонда на Регионалната библиотека свързани с художника. Това са „Черната тетрадка“, която съдържа дневника на художника и неговото полицейско досие и „ С рисунката правя човеци“ – книга за умението с един щрих да се предаде душевното състояние, характера и същността на един човек. Заслужава внимание последната книга излязла по повод 120 годишнината на Илия Бешков „Не се наказва вината, а се наказва куража“. Тази книга съдържа 400 карикатури и текстове на художника. „Великолепната публицистика на графика Илия Бешков заслужава отделно внимание.Той е бил изключителен познавач на човешката психика. Голям мъдрец и философ, обаятелна личност, която хората са слушали с интерес“, каза в заключение краеведката.
На изложбата беше показан и документалния филм „Илия Бешков – човекът, който се превърна в рисунка“. Филмът е по сценарий на Петя Тетевенска и Стефка Калева с консултант синът на художника – Александър Бешков. Филмът печели голямата награда “Златна ракла” в раздел “Документални филми” от Фестивала на телевизионните продукции в Пловдив /2004/.
Архивни кадри и спомени съставят портрета на художника и човека. За него говорят синът му Александър Бешков, Ивайла Вълкова, студенти от Националната художествена академия – Силвия Радева, Емануела Ковач, Васил Колев, Стефан Гаджовски, Михаела Георгиева, Иван Шопов.
На 23 януари 1958г. проф. Илия Бешков издъхва, за което е съобщено в сутрешния печат. На 24 януари 1958 година е издадено Постановление: “Досие № 11284 на Илия Бешков да бъде закрито и материалите да се снемат в архив “Разузнавач Иванов” . Големият творец е бил неудобен на всички власти. Той е бил под полицейско и милиционерско наблюдение през целия си живот.
“Момчето, което избра да се превърне в рисунка се е заканвал да не напуска нашия грешен и объркан свят след смъртта си. Да ни наблюдава с присмехулния си всичко виждащ поглед и нощем да оправя това, което ние през деня сме объркали”, звучи дикторски глас в края на филма „Илия Бешков – човекът, който се превърна в рисунка“.
Изложбата е на разположение на посетителите в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – Плевен.