ЗА ПЕТ ДНИ – ПРОВЕРЕНИ ОТ КАТ СА 750 ЛИЦА, ИЗДАДЕНИ СА 94 АКТА И 187 ФИША
Когато подготвяхме този материал, стана зловещата катастрофа по пътя Плевен – Ловеч. Този път с немислим брой жертви – 5, а най-страшното е, че две от тях са малки дечица. На 13 юли пострада друго дете, по-голямо, на 16 години. Блъснато на бул. „Христо Ботев”. По този повод потърсихме старши комисар Веселин Вътов, който веднага се отзова на молбата ни да зададем своите въпроси не само за тази катастрофа, но и за други проблеми по улиците на Плевен. Разговаряхме с началник група „Пътен контрол” към сектор „Пътна полиция” Румен Тодоров и старши комисар Валентин Георгиев
Г-н Тодоров, каква е причината за катастрофата на 13 юли на бул. „Христо Ботев” ?
„Причината е отнемане предимство на пешеходец пресичащ пешеходна пътека от бул. „Христо Ботев” посока „Трети март”. Момичето е пресичало пешеходната пътека и е блъснато странично от автомобила. Пада на 4 метра встрани от пътя, не е прегазено. Волвото се движи в лява пътна лента по „Хр. Ботев” посока „Мара Денчева” а пред него се движи малко товарно камионче. Водачът вижда момичето и спира. Момичето тръгва да пресича и в този момент жената, която управлява автомобила не забелязва момичето пред камиона. И на третата-четвърта лента маркировка го удря странично”.
Полицаите обясниха, че водачката на волвото е попаднала в т.н. „мъртва точка” /мъртва точка на видимост, б.а./ и затова не е видяла момичето. И на двете са направени тестове за алкохол и наркотици, които са били отрицателни. Казаха още, че 4 часа са изчакали колегите им от полицията в „Спешна помощ”, за да имат информация за състоянието на пострадалата. Лекарката, която е прегледала момичето на скенер им е обяснила, че вероятно има лека фрактура на 4 или 5 лумбален прешлен.Изчакали са да дойде и неврохирург. До последно полицаите са чакали в болницата, уведомен е бил разследващ полицаи и прокуратурата. Въз основа на това, което са казали докторите, полицаите са преценили, че е лека телесна повреда. Затова не се касае за престъпление и не се образува досъдебно производство.На Е. Г., шофьорката с волвото е съставен акт. Подписан е без възражение и е връчен на същата. Е.Г. е шофьор от 9 години и до момента не е имала нарушения на ЗДП 8Закон за движение по пътищата, б.а./
На наш въпрос „Не е ли трябвало да спре на пешеходната пътека”, отговорът бе „Да, трябвало е”.
Случаят не е влязъл в бюлетина на МВР, тъй като това става само при произшествия, в които е установена от лекарите средна и тежка телесна повреда.
Каква е причината за толкова много катастрофи напоследък в Плевен ?
Не бих казал, че са толкова зачестили. Има един часови пояс в 8 сутрин и 17 след обяд, където две са основните артерии в града: Димитър Константинов, Данаил Попов и улица „Дойран”. Целият трафик на автомобили се движи по тези две улици. Цялата инфраструктура на града така е направена, че основният трафик се поема от тези 2 улици.
Причината за катастрофите е 90 % на водачите. Не осигуряват предимство, не поглеждат, бързат. Най-вече не спазват елементарни правила. Както е в този случай. Има знак за пешеходна пътека, не се спазва, не се намалява скоростта.
Пешеходните пътеки на бул. „Христо Ботев”, а и не само там, са изтрити и не се виждат. Кой отговаря и контролира състоянието на пътната маркировка и знаци ?
Общината.
Държите ли връзка с общината, информирате ли ги за състоянието на пътната маркировка ?
Да. Сега ще подновят пешеходните пътеки и в края на август пак ще се изтрият. Служителите на „Пътна полиция” ежедневно проверяват състоянието на пътната маркировка и при забелязване на проблеми, се изпращат уведомителни писма до съответните институции за отстраняване на проблема.
Собствениците на едните пътища са общината, а на други – АПИ. Така че, ние уведомяваме съответния собственик на пътя.
Реагират ли своевременно АПИ и Община Плевен ?
АПИ няма договори за тази година с пътно-поддържащи фирми и не може да реагира. Това се отнася за цялата страна. А община Плевен доколкото сме информирани, разполага с ограничен бюджет. Уведомяват ни, че в момента, в който имат средства, ще отстранят проблема.
Министър Рашков издаде заповед за тотален контрол по пътищата след ужасяващият случай на ул. „Черни връх” в София. От тогава до сега колко проверки направи РДВР Плевен и какво се установи при тях ?
От 8 юли до момента, 12 юли – имаме проверени 598 моторни превозни средства. 747 проверени лица. Установените нарушения по фиш са 187. Издадени са 94 акта за нарушения на ЗДП. За употреба на алкохол от 0.5 до 1.2 промила – 1 бр., над 1.2 промила – 4 акта, за неосигуряване на предимство – 1, за неправоспособни водачи – 4, отнемане предимство на пешеходци – 2, отнемане предимство на пътно превозно средство – 1, управление на МПС след употреба на наркотични вещества – 1 + 2 отказа, Това е статистиката до 12 юли.
За 2021 година имаме 176 акта за алкохол до 1.2 промила, над 1.2 са 180, наркотични вещества – 159. До 1.2 промила наказанието е административно. Над 1.2 вече се отива на съд.
Ние непрекъснато работим, не сме спирали. Но нарушенията не намаляват.
Как си го обяснявате ?
С липсата на по-строги мерки.
Полицаите коментираха, че Законът за движение по пътищата е претърпял стотици изменения, но все още е либерален. Дадоха примери с Англия, Турция и други страни, където нарушителите не само се глобяват, а се отнемат и шофьорски книжки.
От сектор „Пътна полиция” отрекоха да има толериране от тяхна страна на лица с луксозни возила извършили нарушения. Обясниха, че поради санкциониращия характер на тяхната работа, не винаги срещат разбиране. Но това не им пречи да продължават с ежедневната си контролна дейност.