Проблемът с безводието в село Бреница е разрешен

KKKKK

инж. Климент Тодоров, управител на ВиК – Плевен. Снимка – Плевен прес.

В неделя, 6-ти октомври, в село Бреница – община Кнежа, се проведе протест заради продължителното безводие. Медиите го отразиха подобаващо. Какво обаче се случи след това? Как реагира ВиК на проблема? Намери ли той дългосрочно решение?

За отговор на тези въпроси потърсихме управителя на ВиК – Плевен, инж. Климент Тодоров.

Г-н Тодоров, в неделя на 6-ти октомври, жители на село Бреница излязоха на протест заради продължително безводие. За два дни ВиК реши проблема. Какъв беше той и как го разрешихте?

Проблемът беше технически. Самото село се захранва от две помпени групи, от които едната е близо до р. Искър в местността „Лъката”, а другата е в „Търнова падина”, която е по-далече от р. Искър. В „Търнова падина” вода няма, а самата система е направена да работят едновременно двете помпи, за да качат вода до кулата в с. Бреница.

Оказа се, че едната помпа е недостатъчна. И в следствие на това, че помпата в „Лъката” започна да работи постоянно, тя аварира. Подменяхме я два пъти, после се оказа, че има токов удар и така се събраха няколко дни, в които части от селото останаха без вода. Решихме проблема като поставихме по-мощна помпа, така че тя сама да доставя вода на селото.

Трябва да отбележа, че нямаше дни, в които да има нулево подаване. Но във високата част на селото водата отиваше трудно.

Това, което казахте, че сте направили означава ли, че проблемът с водата в село Бреница е решен в дългосрочен план?

В дългосрочен план няма нищо решено като цяло. Това са плитки сондажи, които много се влияят от валежите. Затова там намалява водното количество. За момента това е решението, но търсим и допълнителни такива. Като намирането на места, откъдето да се черпят допълнителни количества вода.

Искам да отбележа, че Бреница е село, в което са инвестирани до момента 5 млн. лв. за подмяна на мрежата. Една трета от нея вече е подменена. Продължават да имат проекти и в момента се проектира още 1/3 от мрежата в селото. Самото дружество /ВиК – Плевен,б.а./ вече е подменило около половината от довеждащия водопровод, на който цялата му дължина е около 12 км.

Дори в момента, тръбите ф200, които имахме налични, са там, налепени и се чака само да се подвържат. Така ограничаваме авариите по довеждащия водопровод.

Село Бреница е в община Кнежа. Има ли други селища в тази община, които са застрашени от подобен проблем като този в Бреница?

Големият проект е за град Кнежа. Той е по оперативна програма „Околна среда” и там ще се инвестират около 80 млн.лв. Ще бъде подменена изцяло мрежата в Кнежа, ще се направи канализация. Очаква се на 100% да бъде подменена водопроводната мрежа. Ако няма обжалвания на обществената поръчка, очаква се догодина септември-октомври да започнат строителните дейности.

Освен в Бреница, протести за безводието имаше и в други населени места, в т.ч. и в Плевен. Ясно е, че ВиК не може да носи отговорност за природните дадености. Въпросът е, дали пак ще ни се случи дългосрочен режим на водата в Плевен?

В момента разработваме проект, който е на фаза одобрение на парцеларен план. След това ще бъде обявена поръчка и до края на годината ще има избран изпълнител, който да направи оросяване на помпена група „Биволаре”. В миналото оросяване се е правело от язовир „Вълчовец”, който вече не съществува. Надяваме се с увеличаване на водните количества от „Биволаре” да спомогнем да няма режим на водата.

При една добра организация този проект може да бъде завършен до юни месец. Така ще можем да увеличим количеството водоподаване от помпена група „Биволаре”.Тъй като от „Биволаре” се захранват селищата Долна Митрополия и Тръстеник, ако намерим нови водоизточници, ще се увеличи количеството вода за град Плевен. Надяваме се, че с тези действия ще облекчим значително такива режимни водоподавания.

Понеже споменахте „Вълчовец”, за който ние писахме Язовир „Черни Осъм” ще бъде построен когато язовир „Вълчовец” си върне водата, смятате ли, че проблемът със сушата, безводието, режимите, се политизира?

Може и да има такива опити, но като цяло проблемът не е политически. В България страшно много пари трябват за подмяна на мрежата, за да се намалят максимално загубите. Примерите ги има. Министър Петър Димитров ги каза. Враца, Русе, Стара Загора са градове, които намалиха почти 3 пъти количеството вода, което им трябва годишно. Предприемат се средносрочни мерки съвместно с общини, МРРБ, МОСВ за общи действия, за да се започне подмяна на тръбопроводи. Така при предотвратяване на загубите, сегашните количества вода ще бъдат напълно достатъчни.

Споделете:

Прочетете също

С обща инициатива ученици от Плевен и Ловеч отбелязаха Деня на Земята

С обща инициатива ученици от Плевен и Ловеч отбелязаха Деня на Земята

Със съвместен регионален форум плевенският Общински ученически парламент и Ученическият съвет на гр. Ловеч отбелязаха …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *