На 30-ти ноември 1900 година умира гениалният ирландски драматург, писател и поет Оскар Фингъл О’Флаърти Уилс Уайлд.
Той става един от най-популярните драматурзи в Лондон в началото на 90-те години на 19 век, по време на късновикторианската Англия. Неговата известност се дължи предимно на епиграмите и пиесите му, романа му „Портретът на Дориан Грей“ (1890 г.) и обстоятелствата, свързани с лишаването му от свобода и ранната му смърт.
Родителите на Оскар Уайлд са успешни англо-ирландски интелектуалци в Дъблин. Той е привърженик на философията на естетизма. След университета, Оскар Уайлд се премества в Лондон и след успеха си, заживява в модерни, културни и социални кръгове. Хапливото му остроумие, безупречните му дрехи и блестящото му умение да води разговор го правят една от най-известните личности на неговото време. Пише драмата „Соломе“ през 1891 г. на френски език докато е в Париж.
Макар да е сред най-големите знаменитости на своето време, Уайлд претърпява съкрушителен провал и е отхвърлен от лондонското висше общество заради непристойно поведение. На 15-ти май 1895 г. писателят е осъден на 2 години каторжен труд за непристойно поведение и хомосексуализъм.
След излизането си от затвора се установява в Париж, където живее под името Себастиан Мелмот с оскъдната помощ, изпращана му от неговото семейство. Последните две произведения на „разкаялия се грешник“ са неговата изповед „De Profundis“ (1897) и поемата „Балада за Редингската тъмница“ (1898).
Оскар Уайлд умира от менингит на 30-ти ноември 1900 г., на 46 години, забравен от всички и беден като просяк. Останките му са положени в гробището „Пер Лашез“ в Париж.
Потресен от жестоките кръвопролития при потушаването на Априлското въстание през 1876 г., Уайлд пише “Сонет за избиването на християните в България”, с който цели да привлече вниманието на западната общественост към робското положение на българите в Османската империя.
Веднъж при едно от своите пътувания извън граница Оскар Уайлд заявява при митническата проверка:
„Нямам нищо за деклариране, освен гения си.“