Преди 334 години са издадени първите банкноти в САЩ

Screenshot 2024 02 02 at 16 55 26 https preview.redd .it 1pb5wkxz87f61.jpg width 1080crop smartauto webps 5e6e6b9df4d9a7e174dc2cb8c19dfa6b4e26c589

Банкнота от петдесет и пет долара в континентална валута. Дизайн на листа от Бенджамин Франклин, 1779 г.

На 3 февруари 1690 година колонията в Масачузетс издава първите банкноти в САЩ. През 17 век Великобритания била решена да запази контрол над колониите си в Северна и Южна Америка. За да постигне целта си страната ограничила снабдяването на колониите с пари, като в същото време не им позволява сами да секат монети. Вместо това колониите били принудени да търгуват само с английски пари, с които можели да купят единствено английски стоки. На жителите на колониите се плащало със същите банкноти, което направило търговията им с други държави на практика невъзможна.

В крайна сметка колониите се връщат към бартерното разплащане, като търговията представлява размяна на амуниции, тютюн, сечива и всякакви други предмети от евентуален интерес.

Любопитен факт е, че колонистите конфискували всички чужди валути, които откриели, и най-вече сребърните испански долари. Тези долари били наричани още „осмици”, защото когато се налагало да се връща ресто, просто една монета се насичала на 8 части.

Първата колония, която се опълчила на британците, била именно Масачузетс. През 1652 г. там започнало изсичането на сребърни монети. Действията си те оправдали с вратичка в английския закон, според която само британският монарх имал право да издава разрешение за изсичане на монети. В Масачузетс слагали 1652 г. на всички изсечени монети, защото през тази година на британския трон няма официално монарх. През 1690 г. в Масачузетс започнало и издаването на първите американски банкноти, които били наречени „кредитни разписки”.

В следващите години напрежението между Америка и Великобритания нараснало и през 1775 г. избухнала Революцията и лидерите на колониите ги провъзгласили за независими. За да финансират военните действия те създали нова валута, която нарекли „континентална”. Практически обаче всяко правителство отпечатвало толкова банкноти, колкото му трябвали, без да обвързва валутата към никой конкретен стандарт или актив, и в крайна сметка тя станала обект на жестока инфлация, докато накрая банкнотите били на практика без никаква стойност.

След хаоса на войната паричната система на Америка била пълна развалина. Повечето валути били напълно обезценени. А проблемът бил разрешен едва 13 години по-късно – през 1788 г., когато Конгресът получил конституционно право да издава пари и да определя стойността им. Доларът се въвежда като парична единица в САЩ на 2 април 1792 г. с т.нар. „Coinage Act”, приет от Конгреса на САЩ. С този законодателен акт се установява биметален стандарт за долара, който се равнява на определено количество злато или сребро.

Споделете:

Прочетете също

С много настроение бе открито „Забавно лято“ в село Асеновци

С много настроение бе открито „Забавно лято“ в село Асеновци

С усмивки, добро настроение и много детски ентусиазъм стартираха летните занимания „Забавно лято“ към НЧ …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *