Последните щрихи, статив и палитра на акад. Светлин Русев остават завинаги в родния му Плевен

komp Sv R5
Официално откриване на композицията. Снимка “Плевен прес”

Последната незавършена творба на акад. Светлин Русев – щрихи върху каменна композиция, представляваща своеобразен параклис, вече е част от постоянната експозиция на ХГ „Илия Бешков” в родния град на художника. Творбата беше транспортирана от с. Драгичево със съгласието на дъщерите на акад. Русев – Ралица и Милкана и със съдействието на бизнесмена Васил Антонов и Община Плевен.

Официалното откриване на композицията събра на рождения ден в една от залите на галерията  ученици, роднини, близки, приятели и почитатели на големия творец. Общи спомени и негови мисли споделиха порф. Кирил Мескин, Васил Антонов, Румен Петков, очертавайки следата, която оставя акад. Светлин Русев в изкуството и сърцата на съвременниците.

„Той не случайно се е казвал Светлин, цял живот се е борил с мрака. Тук в галерия „Илия Бешков“ до първата подарена от него творба „Светлина и мрак“  се намира и последната му творба. Борбата на светлината и мрака е може би най-важната за всеки човек.“ Каза проф.Кирил Мескин при откриването.

композиция
Щрихи върху каменна композиция. Последната незавършена творба на Светлин Русев. Снимка “Плевен прес”

Дъщерята на художника Ралица Русева разказа за замисъла на последната творба на своя баща – композицията от гранитни блокове представлява своеобразен параклис с олтар. Щрихиран е разпнатият Исус, маркирани са и други библейски мотиви, вдъхновени от любими икони на акад. Русев. В композицията присъства и Ванга. Втъкана е идеята за страданието, търсенето на светлината, победата на доброто и силата на прошката, от които авторът се е интересувал особено в края на жизнения си път. Тук е и каменният метър, който той е държал в последния си дъх.

Сестри Русеви предоставят на галерията и чернова на текста за покана за предстоящата авторска изложба на своя баща, която той по традиция прави на всеки свой рожден ден и която не дочаква. Ралица Русева сподели новата нейна и на сестра й идея – в ХГ „Дарение Светлин Русев” да бъде подредена специална зала с най-ценните творби на художника, които те ще дарят.

Благодарност към всички, които имат заслуга композицията да бъде експонирана в Плевен, отправи и кметът Георг Спартански.

“Малцина са хората като акад. Светлин Русев, които не само са одарени с талант от Бога, но и с мисията да бъдат визионери. Той изпълни с достойнство тази своя мисия и заслужено остава в нашата памет”. Подчерта Георг Спартански.

 Последната палитра и последният статив на акад. Русев са изложени по волята на неговите дъщери в ХГ „Дарение Светлин Русев”. 

Споделете:

Прочетете също

GR 1

3-ти декември – Световен ден на компютърната графика

На третия ден от декември по традиция своя празник (макар и неофициален) отбелязват компютърните графици …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *