На 3-ти март 2023 година стотици плевенчани и гости на града се стекоха на централния градски площад, където по традиция се провеждат паметните ритуали по повод Националния празник на България – 3-ти март.
В 11:00 часа започна ритуал по повод 145-та годишнина от Освобождението на България от турско робство.
На събитието присъстваха: Георг Спартански-кмет на община Плевен, Иван Петков-областен управител, зам. областният управител Александър Трайков, председателят на ОбС – Плевен – Мартин Митев, общински съветници, представители на граждански сдружения и НПО, ученици от плевенските училища, ръководители на плевенски културни институции и много граждани.
Във възпоменателния ритуал участваха военнослужещи и цивилни служители от всички военни формирования на Плевен и Плевенския гарнизон.
Майор Здравко Трифонов от ВВВУ „Георги Бенковски“-Долна Митрополия, тържествено издигна националният флаг на България.
Панихида за загиналите край Плевен воини по време на Руско-турската война, отслужиха свещенослужители от плевенските храмове.
Слово по повод 3-ти март произнесе кметът на Плевен Георг Спартански.
„Днес, отново сме 3-ти март. 145 години от възкръсването на българската държава. 145 години, а преди това 5 века мрак и пустота.
Мрак се спуска над България. Българският народ губи своята държава, но не губи своята национална идентичност. Не губи своята култура и вяра. Въстанията срещу поробителят следват едно след друго. Те са над 40. Да организираш 40 въстания в продължение на 500 години срещу могъщ и силен поробител, не всеки народ го може.
Стотици хиляди достойни дъщери и синове на България постилат с костите си пътят на нашата свобода. България няма своя национална държава, но има своят национален дух.
Руско -турската освободителна война не идва даром. Тя идва след реките от кръв. България заслужава своята свобода. Тя е постигната от тези многобройни въстания. На нашите революционери.
България заслужава да бъде свободна. Това се случва на 3-ти март 1878 година. По пътя към свободата България е свидетел на две безпримерни по своят героизъм събития – Плевен и Шипка.
Ако не беше Плевен, нямаше да има шипченската епопея. Ако я нямаше шипченската епопея, вероятно нямаше да бъде в този блясък и мащаб плевенската епопея.
Българските опълченци подпомогнати от войници от Руската императорска армия удържат прохода Шипка срещу многократно превъзхождащи противници.
Когато свършват куршумите и снарядите, идват на помощ камъните и дърветата, а след тях идват и телата на мъртвите им другари. Ние показваме на цяла Европа, че сме достойни за своята свобода. Ние гръмко заявяваме своето възкръсване на политическата карта на Европа.
Шест поколения българи работят за това, ние да сме достойна държава в третото хилядолетие на 21 век.
Нека да си отговорим дали сме научили уроците на историята.
Отново сме на прага на нови парламентарни избори. За две години за пети път. Отново нашите политически мъже си доказват един на друг кой е по-велик. Кому са нужни тези вътрешни раздори във време, когато Европа и целият свят се тресе. Българският народ е показал, че е мъдър, че знае какво иска. Не случайно нашите предци веднага след Освобождението избират за девиз на младата българска държава „Съединението прави силата“. Този девиз и днес стой на входа на Народното събрание.
Време е да се обърнем към историята, за да си припомним поуките от нея. Нека да помним, че съединението прави силата.
Честит празник!“