
Oбщински съветници, почетни граждани и гости на Плевен присъстваха на празничния ритуал на пл. „Възраждане“, след издигане на знамената молебен за здраве и благоденствие на плевенчани беше отслужен от свещеници от плевенските храмове.
В поздравлението си кметът д-р Валентин Христов припомни, че днес 15 май има други измерения – това е ден, в който всеки от нас, за когото Плевен означава дом, семейство, близки и приятели, минало, настояще и бъдеще – празнува. „Празнуваме нашия град, най-важната част от който са хората! Празникът не е само дата – той е отношение, традиция и любов към родното място! Затова благодаря на всички, които със своя труд, грижа и сърце допринасят за това Плевен да бъде дом за всеки от нас! Нека се осланяме на доброто, да пазим традициите и заедно да градим бъдещето на един по-добър град“, пожела д-р Христов.
В концерта на пл. „Възраждане“ със свои изпълнения се включиха Общинският духов оркестър и танцова школа „Зорая” при НЧ „Христо Ботев“, гр. Плевен, празнично настроение създава и изложбата детски рисунки на участниците в конкурса „Аз в един вълшебен град“ пред сградата на местната администрация.
Празничната програма ще продължи в 17.00 часа на централния площад с приключенска игра по ориентиране „Открий Плевен”, последвана от танцово салса шоу за деца и възрастни под наслов „Да танцуваме заедно“, то е с начален час 18.30.
Преди празничното отбелязване на 15 май Плевен се сдоби с още един почетен гражданин – доц. д-р Емилияна Конова, дм – клиничен имунолог, преподавател в Медицинския университет и управител на Инвитро център. Званието ѝ бе връчено от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов на тържествено заседание на Общинския съвет, с което беше поставено началото на празничния за Плевен 15 май. Заседанието започна с приветствие от председателя на местния парламент доц. д-р Иван Малкодански, след което кметът на Общината д-р Христов връчи и почетни плакети на именити плевенчани:
1. д-р Румяна Иванова Нинова – работи активно като синдикален ръководител близо 62 години, като повечето от тях – в общинското здравеопазване в Плевен;
2. г-н Илия Христов Петров – известен у нас и по света като „живия компютър“, автор на 12 книги, част от които са издания на Съюза на учените в Българи;
3. г-н Валтер Левалтер – за дарението от 12 ценни картини, получено от Община Плевен през 2024 г.;
4. г-жа Румяна Таслакова – дългогодишен журналист – 45 години работи в Българската секция на радио „Дойче веле“, 10 от които я оглавява, съдействала изключително за това Плевен да получи дарението картини;
5. Арх. Иван Стефанов – създал над 1 300 проекта – образци в българската архитектура, които влизат в родни и чуждестранни учебници, а проектираните от него и изпълнени в Плевен сгради променят облика на града.
















