Снимка – интернет.
От Бюрото на ЕП в България са изпратили до „Плевен прес” следната информация, която публикуваме без редакторска намеса:
“Генералната дирекция за комуникация на Европейския парламент (ЕП) ще отпусне грантове (безвъзмездни средства) за дейности в сферата на комуникацията, за да се повиши обществената осведоменост за ролята на Европейския парламент в живота ни в защита на демокрацията, да се засили гражданското участие и да се мобилизират гласоподавателите за участие в европейските избори през 2024 г. (ЕИ24).
За настоящата процедура могат да кандидатстват национални организации с нестопанска цел или техни обединения, които имат правосубектност и целят да насърчават европейските ценности или юридически лица с нестопанска цел или техни обединения, които отговарят на критериите, описани в поканата.
Поканата
Грантовете за ангажиране се стремят да съфинансират до 80% от допустимите разходи (с принос от 5000 до 60 000 евро) за действия с потенциал да постигнат осезаема промяна: да изградят капацитет за гражданско образование, да създадат по-задълбочена връзка с общностите и да привлекат още повече граждани към процеса на гласуване.
Комуникационните дейности, за които ще бъде отпуснато съфинансиране, следва да си поставят за цел да информират гражданите за важността на демократичната ангажираност в ЕС и да им дават възможност за постигане на промени. Те включват и комуникационни дейности на носители на промяна, които ще ангажират още по-интензивно мрежите си да се включат в ЕИ24. Дейностите, които са насочени към изграждане на капацитет, свързан с демократичната ангажираност и постиженията на ЕС, трябва да бъдат реализирани през 2023 г. и началото на 2024 г., а дейностите за мобилизиране на гласоподавателите да участват в изборите трябва да се проведат няколко седмици преди датата на европейските избори.
Проектите трябва да бъдат непартийни, да информират за ролята на ЕП и да оправомощават гражданите (носителите на промяната) да се застъпват за важността на гласуването, да гласуват и да доведат до повишаване на избирателната активност на ЕИ24.
Проектите трябва да мобилизират местни организации и активни граждани (носители на промяната) чрез обучения, работилници, конкурси, университетски инициативи, викторини, кампании в социалните мрежи и други формати на активна гражданска ангажираност. Освен това те трябва да променят и нагласите, свързани с демокрацията на участието, и да привлекат повече физически лица (особено млади хора на възраст от 15 до 29 години) и организации в общността zaednoza.eu.
След като получат грант, бенефициерите ще трябва да създадат профил на организацията си и да публикуват кампании и събития в платформата zaednoza.eu. ЕП ще публикува и актуализира редовно всички комуникационни материали за ЕИ24 на тази платформа и ще насърчава бенефициерите на грантове да ги ползват.
Допълнителна информация и документите могат да бъдат намерени на страницата на Бюрото на ЕП в България“.