В рамките на Световната седмица на предприемачеството 18-ти – 24-ти ноември в три от детските градини в общината се проведоха открити педагогически практики с децата от подготвителните групи.
Инициативите бяха организирани в партньорство с Джуниър Ачийвмънт – България, а гости на децата бяха заместник-кметът на общината – Нина Коцева, директори и учители от общинските детски градини и училища, родители и бизнесмени.
Тази година фокусът на Седмицата е темата “Храна”, с внимание върху бъдещето на храната, иновациите и устойчивостта.
Детска градина „Зора” се включва в инициативата за 14-а поредна година, този път с темата „Будни умове”. „Храната на бъдещето за нас е храната за ума” – с тези думи откри събитието директорът на ДГ „Зора”, Петя Митрашкова. С новаторската си идея за изработване на интелектуални игри малките предприемачи представиха суперхраната за ума.
– Нестандартен морски шах от камъчета,
– Квадратни пъзели и танграм,
– Геокуб, логически редици,
– Кубчетата на Никитин.
Всички артикули бяха изложени за продажба в инпровизирания магазин, а цената беше определена от самите деца.
В Детска градина „Бодра смяна” малчуганите представиха поредната оригинална бизнес идея – „От кошера до пазара” или медени изкушения на предприемачите от група „Звездичка” и тяхната фирма „Медени звездички”.
Пременени във фирмено облекло – с логото на „Медени звездички“, с подготвена голяма гама от асортименти, като истински бизнесмени, децата посрещнаха своите гости и клиенти. От тях възрастните научиха за целия път на продуктите, как могат да ги приготвят и защо да се сдобият именно с техните изделия.
Във фирмения магазин децата заредиха:
– Мед в бурканчета,
– Балсам за устни или тинктура с прополис,
– Меден прашец и най-вкусните меденки във формата на звездички.
ДГ „Пролет” от град Койнаре заложи на нещо емблематично за тяхното селище – отглеждането на овце и производството на млечни продукти. Темата на откритата педагогическа практика там беше „Пътят на млякото”, който представиха децата от група „Мечо пух”. Малките предприемачи, с помощта на своите ментори и родители, успяха да придадат рекламен търговски вид на фермерските продукти – кашкавал, сирене и мляко, показаха и колко много знаят за начините и процесите за създаване на млечен продукт. Със събраните пари от фермерската разпродажба ще бъдат закупени детски съоръжения за градината, обяви директорът Галина Белякова. А средствата, които децата от Червен бряг събраха и които към момента са близо 2000 лева, ще отидат като помощ за нашата съгражданка Стоянка Минчева, която се нуждае от лечение в чужбина.
Така, освен преуспели бизнесмени, дечицата показаха и че са научили най-важния урок – да бъдат добри хора.
Това бе едно вдъхновяващо и образователно приключение, в Световната седмица на предприемачеството 2024!
Снимки: Община Червен бряг