На 25-ти януари в пресклуба на БТА в Плевен пресконференция даде група общински съветници от “МК “Демократична България – Обединение (СДС, ДБ, БЗНС)”. Пред журналисти от плевенски медии позиции изложиха Христо Таслаков, доц. Евгения Бързашка и Пепо Петков.
Основната тема на пресконференцията бе предстоящата сесия на Общинския съвет. Съветниците предоставиха и информация за срещите си с граждани направени по време на предизборната кампания.
По злободневния въпрос на предстоящата сесия, предложението за наредата за отпускане и изплащане на еднократни парични помощи за стимулиране на раждането и отглеждането на деца в община Плевен, доц. Бързашка напомни, че до 2050 г. в Европа ще живее едва 5% от световното население. Тя подчерта, че е необходима подходяща публична политика и търсене на баланс за работа, учене и отглеждане на децата. „Загрижени сме за хората от община Плевен и подкрепяме предложението на левицата в това отношение. Проблемът е общ, снощи обсъждахме заедно детайлите по наредбата – стимулиране на отглеждането на деца в плевенския регион. В общи линии сме се спрели на някои пунктове, които са съгласувани с колегите от БСП“, каза доц. Бързашка. Еднократна парична помощ ще се изплаща от Община Плевен на родител или осиновител за първо, второ и трето дете. Предвиждат се изисквания за уседналост на родителите, за образователен ценз, за платени местни данъци и такси и здравните осигуровки. Във връзка с това са разделили на три групи сумите за раждане на първо, второ и трето дете. Родителите с три и повече деца ще получават и логистична помощ за работа и настаняване в детска градина. Предвидена е сума и за раждане на близнаци, тризнаци и т.н., като в тези случаи образователният ценз на родителите няма да се взема под внимание. Конкретните суми ще бъдат популяризирани след разглеждане на заседание на ПК по „Бюджет и финансова политика“ този следобед.
Беше уточнено, че са необходими между 70 и 100 хиляди лева, в зависимост от раждаемостта. Но за сега все още няма бюджет на Община Плевен.
Христо Таслаков сподели наблюденията си от предизборната кампания, когато е станало ясно, че гражданите се вълнуват от въпроса за градския транспорт. „От разговорите ни с Тролейбусен транспорт, гражданите и администрацията се обединяваме около няколко приоритета: до Панорамата да има градски транспорт, да обслужваме индустриална зона, чрез което ще влезе и с. Опанец, редовно обслужване на линията до с. Гривица, линията до Втора клинична база, до Кайлъка и поне през уикендите да има транспорт до язовирите. На „Дружба“ има блокове откъснати от градския транспорт, имаме идеи и за тях. За да не ходят хората от там по 1 км. до спирките. Смятаме, че ще решим и техния проблем, както и проблема с пресичането на хората до Лидъл в кв. „Сторгозия“, поясни той и добави, че всичко това ще зависи от ползването, дохода и цените на билетите. „Имаме една от най-добрите политики в областта на транспорта“, беше категоричен Таслаков.
Според него липсата на контактна мрежа сега ще бъде преодоляна с електробусите, а новата билетна система коренно ще промени начина на пътуване.
Третата тема, по която направиха анонс общинските съветници беше свързана с местните данъци и такси.
Пепо Петков – председател на бюджетната комисия в Общински съвет – Плевен, представи темата така: „Това е текуща тема. Нека влезе в обществото още веднъж. Да представим нещата до тук, за да предизвикаме обсъждане и дебати в обществото.“
„ Какво бихме могли да направим като данъкоплатци за да подобрим положението в нашия град“, попита Петков и поясни, че от 2015 г. не е променяна таксата за битови отпадъци в Плевен. Петков предостави следните цифри: приходите от такса „Битови отпадъци“ за 2022 г. ще бъдат 7 милиона и 200 хиляди лева; разходите за събиране, транспортиране, третиране на отпадъците и поддържане на чистота на териториите за обществено ползване за 2022 г. ще бъдат 15 милиона и 609 хиляди лева. Дефицитът е повече от 8 милиона лева. Петков разясни, че този дефицит е ежегоден и се покрива от други приходи на общината свързани с данъчни тежести.
Пепо Петков настоя да се проведе дебат в обществото, дали тези повече от 8 милиона лева да не отидат в пътната инфраструктура или в други социални дейности. „ 8 милиона и половина е разликата между това, което събираме и това, което харчим за чистотата вместо да ги даваме за децата си“, беше категоричен той и настоя обществото да започне разговор по темата.
Повдигнатите въпроси ще бъдат разгледани днес, 25-ти януари, на заседания на постоянни комисии към ОбС – Плевен. Какви решения ще бъдат взети предстои да видим.