“Чудото на Свети Георги” е фантастична трагикомедия от македонския писател Русомир Богдановски, която остроумно, забавно и абсурдно интерпретира общи за всички народи на Балканите теми: постоянните войни, жестоките убийства на владетели, злоупотребата с религията и подмяната на вярата. Тази гротескна игра се случва в едно безименно царство /може би някъде на Балканите/, където се води вечна борба за власт, за да се държи народа в пълно подчинение чрез злоупотреби и манипулации с вярата му. Но какво се случва, когато ангелите, водени от Архангел Михаил отправят към владетеля предложение, да се откаже от старите езически вярвания и да приеме една нова религия /която удивително напомня на християнската/? Може ли цялото царство да промени вярата си за една нощ? Каква е цената на такава промяна? Три балкански нации – българската, румънската и сръбската, ще се представят чрез своите актьори в това съвместно театрално изживяване, изпълнено с много ритъм, с хумор и любов. Да, любов, която продължава да витае над всички герои и ситуации като единственото останало оръжие от страна на доброто в борбата с глупостта, тъмнината и злото.
Премиера на 28 и 29 юни от 19 ч. “Чудото на Свети Георги” от Русомир Богдановски.
Копродукция на Драматично-куклен театър “Иван Радоев” – Плевен, България, Народен театър – Ниш, Сърбия и Класически театър “Йоан Славичи” – Арад, Румъния.
Режисьор – Никола Завишич/Сърбия/, хореограф – Андреа Гаврилиу, музика – Милен Апостолов, сценография и анимация – Николай Димитров NAD, костюми – Константин Вълков, превод – Светлана Атанасова, драматург – Андрей Филипов
Участват: Актьорите от Драматично-куклен театър “Иван Радоев” – Плевен: Асен Данков, Антъни Пенев, Бориса Сарафова и Надя Керанова. Сръбските актьори: Драгиша Велкович, Драгана Йованович и Марко Павлович; Актьорите от Румъния: Марина Палли и Стефан Догару. Със специалното участие на Деян Лилич.
В усиленият творчески процес артистите намериха време да се срещнат и с журналисти, за да споделят преживяванията си от съвместния проект.
Директорът на ДКТ „Иван Радоев“ Плевен Васил Василев сподели:
„Това е първият проект на Асоциация „ 7 +“. Чрез него ние поставяме основите на културна политика базирана на идеята за театър без граници. Това е първият наш общ проект. Реализираме го три театъра – „Народно позорище“ Ниш, театър „Класика“ – Арад, Плевенският театър и един представител на Република Северна Македония. Надяваме се „Чудото на Свети Георги“ да е един устойчив проект и ние да продължим напред с други съвместни спектакли. Това е спектакъл, който влиза в репертоара на три театъра. Той ни дава възможност да си гостуваме, но и да участваме в международни фестивали. Ние правим спектакъл, който ще бъде разбираем както на Балканите, така и по света.“
Деян Лилич беше категоричен: „Ако съберем политици от нашите държави, те няма да могат да работят заедно дори три дни, а ние искаме да работим заедно още три месеца. Публиката във всяка от представените тук страни ще ни разбира перфектно, така както ние сега, всеки говори на собствения си език, но се разбираме чудесно. С любов, която идва от сърцето, винаги ще се разберем. В изкуството говори сърцето и душата!“
Режисьорът Никола Завишич се надява емоциите от сцената да се предадат на публиката: „Всяка нация има собствена територия в полето на представлението. Самото представление има много енергия и действа като емоционална бомба. То не може да се разкаже – трябва да се преживее. “
Драгана Йованович беше откровена: „ Спектакълът е за доброто и злото у хората. За мен е много важно, че в това време на дистопия /въображаем свят, пресъздаден в изкуството, който се счита за нежелан/, това е една утопия, в която аз силно вярвам, за да може всичко да бъде по-добро.“
Бориса Сарафова: „На мен работата по този проект ми даде много. Аз успях да науча три езика – сръбски, македонски и румънски. Ние правим истински театър тук. Видях, че това предизвикателство мога да го преодолея, а това ми дава повод да съм артист със самочувствие.“
Животът на представлението ще се развие по-различно. В началото ще има три премиери във всеки един от трите театъра. След това на всеки два или три месеца ще се играе по два дни във всеки от градовете в трите държави.