Образованието е акцентът в приетия наскоро от ОбС – Плевен план за действие за интеграция на ромите. Обикновено подобни документи са пълни с административна скука. Този план обаче прави изключение. Липсват канцеларските клишета. Текстовете са четивни, анализите интересни. Всички те са подкрепени със статистически данни.
Така разбираме, че в община Плевен с население близо 150 хил. души, 85 % са българи, 2.5 % – турци и над 3 % – роми. По отношение на образованието от 5 000 роми едва 4 % са със средно и висше образование, 80 % са с незавършено, основно или начално образование. Както и че от всички икономически неактивни граждани 77.06 % – са роми.
От анализът направен в плана се вижда, че безработицата е неразривно свързана и с етническата принадлежност. Сред българската етническа група тя е 11.6 %, сред турската – 27.4 %, сред ромската – 41.4 %.
Ето защо акцентът в приетия план е образованието. Посочени са образователните цели, дейностите за постигането им, сроковете за реализация и финансирането. Изобщо – добре обмислен и направен план за интеграция, за което авторите му /които и да са те/, заслужават похвала за труда си.
Ако беше обсъден от страна на общинските съветници и му беше дадена гласност, може би щяха да изникнат и интересни въпроси по него. Като например има ли мултиетнически училища в община Плевен, за които става дума в плана ? Или защо се говори за „ромска история“ когато такава няма ?
Любопитна подробност е, че общинските съветници от ДПС не взеха никакво отношение към плана. Както между впрочем и останалите техни колеги, защото въпросният план просто бе гласуван без дебати. Което буди недоумение когато става въпрос за такова кардинално нещо като интегриране на ромите чрез образование.