Тези дни много хора са гневни на ВиК заради режима на водата. Като че ли ВиК е отговорно за количеството дъжд от небето. Или за пресъхналите реки.
Пътувам често до Черни Вит. При Боаза река Вит я няма. В Тетевен е станала на поточе. Същото е и с река Черни Осъм, откъдето идва водата за Плевен. Останала е вода два пръста. За да има достатъчно вода в Плевен, са необходими най-малко 250 л/сек., а в момента от реката идват около 90 л/сек. От тях половината трябва да се заделят за седемте села от община Плевен, които са към магистралния водопровод „Черни Осъм”. Така за Плевен остават 40-50 л/сек. Как да има непрекъснато водоподаване при това положение?!
Единственият начин е режим на водата. Колкото и да е неприятно това положение, ще трябва да се изтърпи, поне докато не дойдат есенните дъждове.
ВиК следи ежедневно количеството вода, постъпваща в напорните резервоари. И когато нивото опасно намалее, се спира водоподаването, тъй като има опасност в тръбите да нахлуе въздух. Стане ли това – авариите са неизбежни. И сега те не са малко. Като например тази в местността „Плочата”. Дружеството отнесе не малко ругатни заради изтичащата вода там. Наш репортер отиде на място. По разказ на живеещ в този район, при изкупни работи на багер, е била спукана тръба.
От ВиК ни информираха, че техни работници отстраняват повредата. Става въпрос за предварително напрегнати бетонови тръби, по които идва водата от Черни Осъм. Работниците са притегнали скобата, като загубите са съвсем минимални. Взети са мерки и са поръчани материали за направата на кофраж, тампониране на мястото и прекъсване на теча. Но той няма отношение към режима на водата, както някои смятат. По-скоро има отношение към безотговорното копаене на земята там и незаконното строителство.
Да не се забравя и фактът, че ежедневно някъде стават непредвидени аварии по различни причини. Налага се ВиК понякога да работи денонощно, включително и в почивните дни, за да отстрани бързо и своевременно аварията. Случаят със спукания тръбопровод на Топлофикация – Плевен, е показателен.
Освен това, в момента се почистват и кладенците, за да се види дали ще има някакъв ефект, пък бил той и минимален. Целта е да се покачи количеството подавана вода за Плевен. Дружеството прави всичко по силите си, за да се справи с критичната ситуация в момента. В това отношение хулите и обидите към него са напълно безсмислени. Защото по закон всяко ВиК в страната е единствено и само оператор. Цени, подмяна на мрежи, направа на кладенци, търсене на нови водоизточници – това е извън правомощията на водните дружества.
За настъпващата суша отдавна се алармира от учените. 45 % от територията на ЕС е в режим „предупредителен”, вторият от трите категории суша. 15 от тези 45 % са в най-тежкото състояние – „тревога”. Това означава, че не само почвата изсъхва след слаб дъжд, но и растенията и културите също страдат. Това сочат последните данни на Европейската обсерватория за засушаване /EDO/. За това писахме през 2022 година, когато Водната каскада пресъхна Само сушата ли е виновна за спирането на Водната каскада в Плевен ?
Така че, вместо да нарочваме ВиК дружеството за единственият виновник за режима на водата, по-добре е да търсим отговор от политиците как ще решат тежкия проблем със засушаването и остарялата водопроводна мрежа в страната.