На 3-ти декември отбелязваме Световния ден за борба с пестицидите

STOP

На 3-ти декември световното население отбелязва Световния ден без пестициди. Той е лансиран от Pesticide Action Network (PAN International) през 1998 г. в памет на екологичната катастрофа, настъпила на 3-ти декември 1984 г. в завод за пестициди в Бопал, Индия. Днешното мото е: “Пестицидите са задънената улица на цивилизацията.”

Целта на Деня срещу злоупотребата с пестициди е да привлече вниманието на света към справянето с проблемите, причинени от производството и употребата на тези опасни химикали. Пестицидите са синтетични химикали, които са били широко използвани от много страни през втората половина на 20-ти век, за увеличаване на добивите.

Въпреки това, както се оказа по-късно, промишленото производство на тези химикали донесе повече вреда на населението на планетата, отколкото полза. Пестицидите

удрят не само по предназначението си, което позволява получаването на високи добиви от селските полета (което обаче по-късно също беше поставено под съмнение), но тровят и водата, почвата, растенията, животните и хората, причинявайки им непоправима вреда. През последните десетилетия на 20-ти век в редица страни пестицидите се превърнаха в един от най-важните рискови фактори за живота и здравето на хората и цялата жива природа.

Именно пестицидите, според експертите на ООН, са станали основната причина за „тихата катастрофа“ – така се нарича сегашното състояние на почвите в Европа. Нещо повече, оказа се, че устойчивостта на пестицидите е толкова висока, а разпространението им е толкова глобално, че те дори са открити в телата на антарктически пингвини, където пестицидите са пренесени от въздуха и океанските течения.

STOP 2

През последните десетилетия на 20-ти век в редица страни пестицидите се превърнаха в един от най-важните рискови фактори за човешкия живот и здраве. Последиците от химичното въздействие на пестицидите върху биосферата на Земята са катастрофални. Те водят до различни мутации и заболявания при хора и животни, нарушаване на репродуктивната и хормоналната система, имунния статус, рак и вродени дефекти. Според СЗО около 2 милиона отравяния с пестициди се регистрират годишно в света, главно при работа с тях.

Сега, за разлика от „пестицидното“ земеделие, учените излагат концепцията за „органично“ земеделие, базирано на комбинация от различни видове растения, естествен контрол на вредителите и замяна на химически торове с органични. Остава отворен обаче въпросът кога тази концепция ще намери широкомащабно практическо приложение.

Споделете:

Прочетете също

martenitsi

Над 120 са кандидатите за продажба на мартеници седмица преди крайния срок

Над 120 са вече подалите в oбщина Плевен заявления за разрешения да продават мартеници на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *