На 26 август е открит Паметникът на свободата – Шипка

Ш 1
Снимка – интернет.

Паметникът на Шипка е монументална скулптура на връх “Свети Никола” в Стара планина. Издигнат е във връзка с драматичните военни събития от Руско-турската освободителна война. Той увековечава подвига на падналите за свободата на България през лятото на 1877 година, които  решават освобождението на България и нейното бъдеще.

През 1920 година живите ветерани-опълченци се събират на конгрес и решават да се построи Паметник на свободата на връх Шипка. Средствата за изграждане са събирани като доброволни дарения от целия народ. Конкурсът за паметника е спечелен от архитект Атанас Донков и скулпторите Алаксандър Андреев и Кирил Шиваров. 

Основният камък на е положен на 26 август 1922 година, като строежът започва четири години по-късно. Главни майстори са Илия Мъглов и Пеньо Колев. През летата на 1927, 1928 и 1929 година кипи усилената строителна дейност. Камъните се обработват на ръка и са извозвани до паметника с волски каруци, а пясъкът се превозвал чрез катъри от Мъглиж и Енина.

Каменната кула е завършена в груб строеж през лятото на 1929 година, а огромният лъв с дължина 8 метра и височина 4 метра вече е отлят в Софийския военен Арсенал по проект на скулптура Кирил Шиваров. Но по политически причини всичко е преустановено. Завързва се спор за лъва, който трябвало да гледа на север. 

Румънското правителство протестира, тъй като съзира някакви подбуди към освобождаването на Южна Добруджа, а Турция, Гърция и Сърбия протестират за посоките юг и запад. Накрая лъвът е обърнат да гледа на изток. След решаването на този двегодишен щекотлив политически въпрос строежът продължава.

Паметникът е открит тържествено на 26 август 1934 година от държавния глава цар Борис ІІІ. Монументът е голяма кула от доломит с височина 31,5 м. На страните на кулата са изписани местата на големите сражения – Шипка, Стара Загора, Шейново. Женска фигура олицетворява победата над турските войски. На приземния етаж на паметника стои голям мраморен саркофаг, в който се пазят част от костите на руските войни и българските опълченци. Над него има още четири етажа, на които са разположени някои копия на български бойни знамена и други реликви. От върха на кулата се открива прекрасна панорама към върха Шипка и околността.

В комплекса Шипка влиза и старата реставрирана църква. При реставрацията ѝ в нея е открит един от най-старите български ръкописи – Енинският апостол от ХІ век. На север се намират селищата Шипка и Шейново, участвали активно в Освободителната война. От тези селища започва националният комплекс “Паметник Шипка”. Край Шейново е Паметникът на победата. Там е била разбита и пленена войската на Вейсел паша.

ВИТАЛИЙ ВЕРЕШЧАГИН
На Шипка всичко е спокойно. Картина – Виталий Верешчагин.
Споделете:

Прочетете също

Почитаме света мъченица Агрипина

Почитаме света мъченица Агрипина

На 23 юни Църквата почита паметта на св. мчца Агрипина и св. преп. Антоний и …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *